Kumulują pestycydy, chlorany, metale ciężkie. Polacy jedzą je na kilogramy

2024-04-13 16:46

Szparagi uznawane są za jedno z najsmaczniejszych warzyw sezonowych w Polsce, cieszą się dużą popularnością wśród miłośników zdrowej żywności. Są niskokaloryczne, bogate w witaminy i minerały, a także posiadają liczne właściwości prozdrowotne. Jednak najnowsze doniesienia z Ogrodu Botanicznego w Hamburgu rzucają cień na bezpieczeństwo ich spożywania.

Kumulują estycydy, chlorany, metale ciężkie. Polacy jedzą je na kilogramy
Autor: Getty Images Kumulują estycydy, chlorany, metale ciężkie. Polacy jedzą je na kilogramy

W tegorocznym konkursie na najbardziej toksyczną roślinę szparagi lekarskie zajęły drugie miejsce, co może skłonić wielu do przemyślenia ryzyka związanego z ich konsumpcją.

Poradnik Zdrowie - Warzywa

Czy szparagi są trujące?

Podczas konkursu organizowanego przez Ogród Botaniczny w Hamburgu, szparagi lekarskie zostały uznane za jedne z najbardziej toksycznych roślin, zajmując drugie miejsce zaraz po wisterii. Okazuje się, że szparagi mogą akumulować szkodliwe substancje z gleby, takie jak pestycydy, chlorany i metale ciężkie (np. kadm). Te związki, w większych ilościach, mogą negatywnie wpływać na zdrowie, szczególnie na układ oddechowy, wątrobę oraz nerki.

Jak bezpiecznie wybierać szparagi?

Aby zminimalizować ryzyko związane ze spożywaniem szparagów, eksperci zalecają kupowanie ich od sprawdzonych, lokalnych dostawców, którzy stosują naturalne metody uprawy. Szparagi z upraw ekologicznych, dostępne przede wszystkim w sezonie od maja do końca czerwca, są uważane za bezpieczniejszą opcję. Poza tym okresem warto zachować ostrożność, ponieważ uprawa szparagów może być modyfikowana w sposób sztuczny.

Szparagi - korzyści dla zdrowia

Mimo potencjalnych zagrożeń szparagi oferują wiele korzyści zdrowotnych. Są źródłem witamin A, B, C, E, K oraz minerałów, jak magnez, wapń, potas, żelazo, sód, fosfor i cynk. Dzięki zawartości białka i błonnika pokarmowego są sycące, a w 100 gramach zawierają zaledwie 20 kcal.

Szparagi - przeciwwskazania

Istnieją jednak grupy osób, które powinny unikać spożywania szparagów. Dotyczy to przede wszystkim osób cierpiących na dnę moczanową (podagrę) oraz tych, którzy leczą się na kamienie nerkowe. Szparagi zawierają puryny, które mogą przyczyniać się do gromadzenia kwasu moczowego w organizmie. Osoby z problemami z perystaltyką jelit również mogą doświadczyć po spożyciu szparagów nieprzyjemnego uczucia wzdętego brzucha.

Chociaż szparagi są cenione za swoje walory smakowe i zdrowotne, najnowsze doniesienia skłaniają do ostrożności i uważnego wyboru źródła ich pochodzenia. Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, można nadal cieszyć się ich wyjątkowym smakiem, pamiętając jednocześnie o potencjalnych ryzykach dla zdrowia.

Źródło: woak.up.poznan.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki