Którym typem człowieka w masce jesteś? Lepiej sprawdź to już teraz!

2020-04-29 15:39

W krótkim czasie maseczki stały się nieodłącznym elementem naszego codziennego życia. Nosimy je wystarczająco długo, by zaobserwować, że osoby w maskach można podzielić na kilka typów. Niestety, podział ten wynika z błędów, jakie masowo popełniamy. Z pozoru te obserwacje wydają się śmieszne, ale tak naprawdę dowodzą jednego - traktujemy noszenie masek jako dopust boży i zło konieczne. A to źle, bo możemy okazać się tak odporni na koronawirusa, jak nam się wydaje.

Jak nosisz maseczkę i dlaczego źle? Sprawdź, którym typem człowieka w masce jesteś!
Autor: Getty Images W krótkim czasie maseczki stały się nieodłącznym elementem naszego codziennego życia. Nosimy je wystarczająco długo, by zaobserwować, że osoby w maskach można podzielić na kilka typów

Wyboru czy nosić maskę, czy nie póki co nie mamy, więc warto dowiedzieć się, jak należy to robić, aby jak najlepiej chroniła przed chorobami. Style, kroje, wykorzystywane do produkcji materiały materiały są na tyle różnorodne, że dzięki maseczce, mimo, że zakrywa znaczną część twarzy, można wciąż, w pewien sposób, dbać o swój indywidualny styl.

Na pewno dobrą wiadomością jest to, że ten nieduży dodatek do naszego codziennego ubioru pomaga w zmniejszeniu rozprzestrzeniania się wirusa, złą jednak jest to, że duża część noszących maseczki popełnia kardynalne błędy, które w praktyce niwelują ochronę.

W sieci krąży już cała masa nieco złośliwych określeń, którymi kwitowane są poszczególne błędy.

  • W galerii na końcu artykułu możesz sprawdzić, którym typem człowieka w masce jesteś.

- Jeśli maseczka cię nieco gniecie i bywa w niej duszno, to znaczy, że prawdopodobnie nosisz ją poprawnie - wyjaśnia dr Scott Segal z Wake Forest Baptist Health w Stanach Zjednoczonych.

Jednym z największych błędów użytkowników maseczek ochronnych jest zsuwanie ich z nosa. Jak zaznaczają eksperci, zakrywanie samych ust owszem, ogranicza transmisję wirusa, ale aby w pełni wykorzystać potencjał tej ochrony należy również zakryć nos.

Zdarza się również, że niektórzy zsuwają maskę na brodę np. aby zapalić papierosa albo porozmawiać z kimś przez telefon.

- Kategorycznie należy unikać zsuwania, a potem ponownego nakładania maski gdy jesteśmy na zewnątrz - mówi Shan Soe-Lin wykładowca Yale Jackson Institute for Global Affairs i dodaje: - Jeśli już masz maskę na twarzy, nie dotykaj jej.

Noś maseczkę tak, aby zakrywała cały nos, a na dole całą brodę aż do szyi. Zwróć uwagę, aby maseczka ciasno przylegała do ciała.

Masz już swój ulubiony model i jest dobrze dopasowany? Oto kilka rad, jak zakładać i zdejmować maseczkę, aby nie narazić się na zakażenie. Groźny może być zarówno koronawirus na jej powierzchni, jak i ten, które przeniesiesz na nią rękoma.

  1. Zawsze myj dokładnie ręce bezpośrednio przed i po użyciu maseczki
  2. Do zdejmowania jej używaj sznurków lub gumek, nie dotykaj maski w innych miejscach, zwłaszcza z przodu
  3. Gdy mieszkasz w bloku zakładaj maseczkę już w mieszkaniu. Windy i klatki schodowe też mogą być źródłem wirusa
  4. Czyść swoją maseczkę, jeśli jest wielokrotnego użytku, codziennie w wysokiej temperaturze i trzymaj w czystym i suchym miejscu
  5. Nosząc maseczkę łatwo wpaść w pułapkę złudnego poczucia bezpieczeństwa, pamiętaj, że wirus wciąż nie zniknął, a każda mijana przez Ciebie osoba może być potencjalnie zarażona.
  6. Dalej utrzymuj bezpieczny dystans od innych.

Jak podkreślają eksperci, maseczki to nie jest recepta na pandemię. To jeden z wielu czynników, który może wpływać na ograniczenie liczby zachorowań. Wciąż należy przestrzegać dystansu, często myć ręce i unikać dużych skupisk ludzkich.

Którym typem człowieka w masce jesteś? Sprawdź!

Polecamy także:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki