Które maseczki własnej roboty są najskuteczniejsze? [ZNAMY WYNIKI BADAŃ]

2020-05-07 8:31

Maseczki ochronnej nie trzeba kupować - każdy z nas może uszyć ją sobie sam. Znaczenie ma jednak rodzaj materiału, jaki wybierzemy. Która tkanina najlepiej ochroni nas przed koronawirusem? Już wiadomo, gdyż naukowcy postanowili to sprawdzić - a wyniki swoich badań udostępnili w internecie.

Maseczka ochronna ze skarpetki: ZRÓB JA W 5 MINUT
Autor: Getty Images

Zakrywanie ust i nosa z powodu epidemii koronawirusa obowiązkowe jest nie tylko w Polsce. Noszenie maseczek zaleca wiele krajów, w tym USA (oficjalne zaleceniw tej sprawie wydało niedawno CDC czyli Centra Kontroli i Prewencji Chorób). Ponieważ dla przeciętnego użytkownika maski profesjonalne, takie jak N95 są niedostępne z powodu wysokiej ceny lub braku w sprzedaży, maseczki szyjemy sobie sami z materiałów, które mamy w domu.

By jednak maseczka ochronna spełniała swoje zadanie, czyli skutecznie chroniła przed koronawirusem, sama musi spełniać określone kryteria, z których najważniejszym jest stopień filtracji - innymi słowy, tkanina, z jakiej ją uszyjemy, musi być w miarę szczelna, by nie przepuścić wirusów, ale jednocześnie by dało się przez nią oddychać.

Który materiał jest najlepszy na maseczkę? Temu właśnie postanowili przyjrzeć się naukowcy z Uniwersytetu w Chicago.

Zespół badaczy, którym kierował dr. Supratik Guh badał zdolność ogólnodostępnych tkanin (stosowanych pojedynczo lub w różnych kombinacjach), do filtrowania aerozoli zbliżonych rozmiarem do kropelek oddechowych.

Jak przypominają badacze, wirus SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się głównie drogą kropelkową. Wydychane przez nas podczas kasłania, kichania, czy nawet mówienia i oddychania kropelki mają szeroki zakres rozmiarów, ale te najmniejsze, zwane aerozolami, mogą łatwo prześlizgiwać się przez otwory pomiędzy niektórymi włóknami tkanin. Okazuje się, że różne rodzaje tkanin mają różne zdolność do zatrzymywania aerozoli, a więc różną się skutecznością w ochronie przed koronawirusem.

W specjalnej komorze naukowcy stworzyli cząstki o średnicy od 10 nanometrów (nanometr to jedna milionowa milimetra) do 6 mikrometrów (mikrometr to jedna tysięczna milimetra). Następnie za pomocą wentylatora rozpylali aerozol na próbki różnych materiałów z szybkością przepływu powietrza odpowiadającą oddychaniu człowieka w stanie spoczynku. Mierzyli liczbę i rozmiar cząstek w powietrzu przed i po przejściu przez materiał.

I zaobserwowali, że najskuteczniejsze właściwości filtrujące ma maseczka wykonana z połączenia bawełny z jedwabiem lub szyfonem. Okazało się, że pojedyncza warstwa ciasno tkanego bawełnianego prześcieradła w połączeniu z dwiema warstwami poliestrowego szyfonu - lekkiej, prześwitującej tkaniny często stosowanej do produkcji sukienek - odfiltrowała najwięcej cząstek aerozolu (80-99 proc., w zależności od wielkości cząstek).

Jest to wynik zbliżony do materiałów, z których wykonane są profesjonalne maseczki N95. Zastąpienie szyfonu naturalnym jedwabiem lub flanelą, lub też po prostu poszewką z bawełniano-poliestrową izolacją, dawało podobne wyniki.

Naukowcy tłumaczą, że ciasno tkane tkaniny, takie jak bawełna, dobrze sprawdzają się jako mechaniczna bariera dla cząsteczek, podczas gdy tkaniny utrzymujące ładunek elektrostatyczny, takie jak niektóre rodzaje szyfonu i naturalny jedwab, służą jako bariera elektrostatyczna.

Dodają przy tym, że równie istotną cechą maseczek, decydującą o ich skuteczności, jest ich odpowiednie przyleganie do twarzy. Już 1-procentowa przerwa zmniejsza wydajność filtrowania co najmniej o połowę.

Opis badania wraz z wynikami dostępny jest na internetowej stronie z publikacjami pisma ACS NANO

Jak uszyć maseczkę TUTORIAL
Sonda
Czy nosiłeś maseczkę zanim wszedł obowiązek jej zakładania?

Polecamy także:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki