Kto powinien bać się legionelli? Pulmonolog wylicza i wskazuje objawy
W ostatnim czasie słyszymy o rosnącej liczbie osób zakażonych bakterią legionelli. Województwo podkarpackie mierzy się z problemem i poszukuje źródła zakażeń. Znikoma wiedza wśród pacjentów na temat patogenu sprawia, że zastanawiamy się, czy jesteśmy bezpieczni i kto jest najbardziej narażony na niebezpieczeństwo. Pulmunolog uspokaja.
Strach przed nieznanym jest zrozumiały. Jednak bardzo ważne jest zachowanie zdrowego rozsądku. W przeciwnym razie wzmagamy poczucie lęku i stres, co wpływa na podejmowanie decyzji. Specjalista ostrzega, aby nie popadać w panikę, ponieważ legionella nie należy do patogenów stwarzających zagrożenie dla każdego.
Czy legionella pneumophila jest groźna? Kto musi zachować ostrożność?
Profesor Janusz Milanowski, kierownik Kliniki Pneumonologii, Onkologii i Alergologii SPSK4 w Lublinie przestrzega, aby nie popadać w nadmierną panikę, ponieważ choć na co dzień nie mówi się zbyt wiele o legionelli, to jednak infekcje spowodowane jej obecnością towarzyszą nam od zawsze.
Zbiorowe zachorowania wzbudzają czujność, jednak nie oznacza to, że wszystkim grozi niebezpieczeństwo. Narażamy się na obecność legionelli każdego dnia korzystając z basenów, kąpielisk, a nawet zwykłej klimatyzacji. Zatem trudno mówić o nagłym i nieznanym zjawisku.
Pulmunolog zaznaczył, że najczęstszą formą zachorowania wywołanego przez ten typ bakterii jest gorączka pontiac powodująca objawy o charakterze grypopodobnym. Jednak dla zdecydowanej większości ludzi nie jest groźna.
Wymienił, kto należy do grupy ryzyka ciężkiego przebiegu i wystąpienia legionellozy, a są to następujące osoby:
- w podeszłym wieku,
- z obniżoną odpornością,
- cierpiące na choroby serca,
- pacjenci z cukrzycą,
- pacjenci po przeszczepach,
- z chorobami płuc,
- chorzy na nowotwory,
- alkoholicy,
- osoby palące papierosy.
Legionella - objawy zakażenia
Odkąd w mediach nieustannie słyszymy o wzroście zachorowań i kolejnych zgonach, coraz częściej pada pytanie, czym właściwie jest legionella i co to za choroba. Profesor w odpowiedzi na pytanie, jakie mogą być objawy zakażenia, podał następującą listę symptomów:
- gorączka,
- kaszel,
- osłabienie,
- zmęczenie,
- bóle mięśni i stawów,
- nudności,
- wymioty,
- biegunka,
- utrata apetytu.
Warto jednak podkreślić, że niepokój powinny wzbudzić problemy z oddychaniem. Jak zaznaczają lekarze, każda osoba w województwie podkarpackim, u której zdiagnozowano zapalenie płuc jest badana pod kątem zakażenia legionellą.
Pulmunolog wskazał, że mechanizm działania patogenu jest podobny do innych zakażeń o charakterze bakteryjnym. Stan zapalny stopniowo prowadzi do destrukcji tkanki płucnej, a dostając się do krwiobiegu, wywołuje zakażenie ogólnoustrojowe.
W ciężkich przypadkach może dojść do niewydolności oddechowej, zapalenia mięśnia sercowego, niewydolności nerek lub sepsy.