Kto może zlecić test na koronawirusa? Ważne zmiany
Rozszerzono krąg lekarzy, którzy mogą kierować pacjentów na testy w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2. Od dziś wchodzi w życie rozporządzenie w tej sprawie. Którzy lekarze mogą obecnie zlecić wykonanie badania na obecność koronawirusa?
Jak podał w piątek resort zdrowia na Twitterze: "Od dziś lekarze, którzy udzielają świadczeń: nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej, w ramach opieki długoterminowej mogą skierować pacjenta podejrzanego o zakażenie/zakażonego wirusem SARS-CoV-2 na wykonanie testu RT-PCR".
Rozporządzenie zmienia dotychczas obowiązujące rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2. We czwartek zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw, a w życie weszło od piątku.
Zgodnie z tą zmianą pacjenta podejrzanego o zakażenie lub zakażonego wirusem SARS-CoV-2 mogą skierować na badania diagnostyczne, w tym test molekularny RT-PCR w kierunku wirusa SARS-CoV-2:
- lekarze i felczerzy, którzy udzielają świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej
- lekarze i felczerzy, którzy udzielają świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej oraz opieki paliatywnej i hospicyjnej.
Resort zdrowia, przedstawiając projekt rozporządzenia uzasadniał, że zmiana ułatwi dostęp pacjentów do świadczeń i przyczyni się do bardziej efektywnego wykorzystania kadr medycznych.
Możliwość zlecania badań na koronawirusa mają już m.in. lekarze podstawowej opieki zdrowotnej.
ŹRÓDŁO: PAP
Polecany artykuł: