Kto może zaszczepić się drugą dawką przypominającą przeciw COVID-19? Jest decyzja EMA

2022-09-01 17:12

Europejska Agencja Leków (EMA) dała zielone światło dla szczepień drugą dawką przypominającą przeciw COVID-19 dla osób od 12. roku życia. Jest ona wymierzona w dominujący od początku roku wariant koronawirusa o nazwie Omikron. Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych, że "dziś lub jutro decyzję zatwierdzi Komisja Europejska".

Szczepienie przeciw COVID-19
Autor: Getty Images

1 września br. odbyło się posiedzenie Europejskiej Agencji Leków (ang. European Medicines Agency, w skrócie: EMA), na którym zapadła decyzja o zaszczepieniu dzieci od 12. roku życia dawką przypominającą szczepionki przeciw SARS-CoV-2. Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski wyjaśnił, że tzw. booster ma być podany przy użyciu nowych szczepionek przeciw COVID-19. Te preparaty wymierzone są w dominujący wariant omikron. Jak wynika z informacji Reuters, zapewniają one ochronę zarówno przed subwariantem omikrona BA.1, jak i pierwotną wersją wirusa.

Szczepienie drugą dawką przypominającą od 12. roku życia

"Szczepionki wkrótce dotrą do Polski" – zapewnił minister zdrowia we wpisie opublikowanym na Twitterze. Eksperci mówili w rozmowach dla portalu TVN24, że ma to nastąpić za kilka tygodni.

Poradnik Zdrowie szczepienia przeciwko COVID-19

W tej sprawie EMA wydała oficjalny komunikat, w którym zaznaczyła, iż szczepionki zostały poddane modyfikacji, aby mogły skutecznej chronić przed krążącym wariantami SARS-CoV-2. Jak poinformowała, powołując się na badania, że "Comirnaty Orginal/Omicron BA.1 i Spikevax Bivalent Original/Omicron BA.1 mogą wywołać silną odpowiedź immunologiczną przeciwko Omikronowi BA.1 i oryginalnemu szczepowi SARS-CoV-2 u osób wcześniej zaszczepionych".

Eksperci EMA uważają, że te preparaty są bardziej skuteczne w wywoływaniu odpowiedzi immunologicznej przeciwko podwariantowi BA.1 niż oryginalne szczepionki. W uzasadnieniu swojej decyzji zaznaczyli, że "skutki uboczne w przypadku zmodyfikowanych szczepionek były porównywalne do tych obserwowanych w przypadku oryginalnych oraz były zazwyczaj łagodne i krótkotrwałe".

Ostateczną decyzję jednak ma zatwierdzić Komisja Europejska. Informacji można się spodziewać, jak przekazał minister zdrowia, dziś lub jutro.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki