Krzysztof Respondek nie żyje. Artysta kabaretowy, aktor i wokalista ze Śląska zmarł na zawał serca

2023-12-22 15:24

Odszedł Krzysztof Respondek, uznany artysta ze Śląska, przez długi czas związany z kabaretem Rak. Był również rozpoznawalny dzięki swojemu udziałowi w telewizyjnym show "Twoja twarz brzmi znajomo".

Krzysztof Respondek nie żyje. Artysta kabaretowy, aktor i wokalista ze Śląska zmarł na zawał serca
Autor: TOMASZ RADZIK SUPER EXPRESS WARSZAWA Krzysztof Respondek nie żyje. Artysta kabaretowy, aktor i wokalista ze Śląska zmarł na zawał serca

Krzysztof Respondek nie żyje

Odszedł znany artysta kabaretowy i aktor, Krzysztof Respondek. Miał 54 lata. Smutną wiadomość przekazał kolega z branży, Krzysztof Hanke z kabaretu Rak.

Smutną nowinę o śmierci Krzysztofa Respondeka przekazał jego bliski przyjaciel, Krzysztof Hanke:

"Odszedł mój Przyjaciel, artysta kabaretu Rak Krzysztof Respondek. Nic więcej nie potrafię dodać." - napisał na Facebooku aktor.

Zdrowo Odpytani: zawał serca u mężczyzn rzadziej kończy się śmiercią. Ekspertka wyjaśnia dlaczego.

W rozmowie z portalem Ślązag.pl Hanke wyjawił, że przyczyną śmierci był zawał serca.

Krzysztof Respondek był absolwentem II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach. W 1992 roku ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. W latach 1992-1999 był związany z Teatrem Rozrywki w Chorzowie, gdzie wystąpił w wielu spektaklach. W jego repertuarze znalazły się takie dzieła jak: "Ślady" (1993) w reżyserii Józefa Szajny, "Skrzypek na dachu" (1993) w reżyserii Marcela Kochańczyka, czy "Fame" (1997) w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego.

Zawał serca - czym jest?

Zawał serca, będący jedną z najpoważniejszych form choroby niedokrwiennej serca, stanowi znaczące zagrożenie dla życia. Rocznie diagnozuje się go u około 100 tysięcy osób, dlatego kluczowe jest posiadanie wiedzy na temat tego schorzenia. Co to dokładnie jest zawał serca, jakie są jego przyczyny, objawy i metody leczenia, a także jak można mu zapobiegać?

Zawał serca, czyli ostry zespół wieńcowy, jest efektem nagłego ograniczenia dopływu krwi do mięśnia sercowego przez tętnice wieńcowe. Tętnice te, doprowadzające krew do serca, są zazwyczaj dwie – większa lewa i mniejsza prawa.

Niedokrwienie mięśnia sercowego zawsze stoi za dolegliwościami w ostrym zespole wieńcowym. W zależności od stopnia nasilenia niedokrwienia wyróżnia się różne typy zawału serca, co odzwierciedla się w zmianach w EKG. Zawał serca dzieli się na:

  • Ostry zespół wieńcowy bez uniesienia odcinka ST – gdy przepływ krwi jest ograniczony, ale nadal obecny.
  • Ostry zespół wieńcowy z uniesieniem odcinka ST – gdy tętnica jest całkowicie zablokowana.

W obu przypadkach obserwuje się podwyższone markery biochemiczne i ewentualne zmiany w odcinku ST w EKG, ale kluczowe dla podziału jest właśnie uniesienie tego odcinka.

Zawał serca - objawy

Objawy zawału serca zależą od wielkości i stopnia zablokowania dotkniętej tętnicy wieńcowej. Zablokowanie małej tętnicy może przebiegać niezauważenie, natomiast zablokowanie dużej tętnicy może być śmiertelne. Najbardziej charakterystycznym objawem zawału jest ból w klatce piersiowej, który jest:

  • wywołany przez wysiłek fizyczny, zimne powietrze czy stres,
  • stały i intensywny,
  • piekący, gniotący, dławiący,
  • promieniujący do szyi, lewego ramienia, a czasem do brzucha,
  • nieustępujący po ustaniu działania przyczyny ani po zażyciu nitrogliceryny.

Inne objawy zawału to:

  • duszność,
  • bladość,
  • pocenie się,
  • kołatanie serca,
  • przyspieszone bicie serca.

Mniej specyficzne objawy zawału obejmują:

  • omdlenia,
  • ból brzucha,
  • nudności,
  • stan podgorączkowy.

Te objawy są rzadziej związane ze zwałem i zwykle rozważane są po wykluczeniu innych możliwych przyczyn.

Warto pamiętać, że wymienione dolegliwości mogą występować pojedynczo, w różnych kombinacjach, a czasem nawet wszystkie naraz. Czasami zawał serca może przebiegać bez wyraźnych objawów lub z objawami nietypowymi, a diagnoza jest stawiana dopiero po dłuższym czasie na podstawie zmian w EKG czy badań obrazowych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki