Krótszy tydzień pracy ma poprawić zdrowie Polaków. Projekt ustawy trafił do sejmu
Skrócony czas pracy z 40 do 35 godzin tygodniowo testuje się już w wielu krajach, m. in. w Hiszpanii, Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii. Trwają również dyskusje na temat wprowadzenia takiego systemu pracy w Polsce. Miałby on na celu poprawę kondycji psychicznej obywateli. Projekt ustawy trafił już do sejmu.
Według danych OECD polscy pracownicy pracują średnio 1830 godzin w ciągu roku. Jest to 6. wynik wśród wszystkich państw OECD i 2. najwyższy wynik wśród państw europejskich. By wyjść na przeciw potrzebom polskich pracowników, zaproponowano projekt ustawy wprowadzającej 35-godzinny tygodniowy czas pracy.
Projekt ustawy już w sejmie
Pomysłodawcami i autorami projektu ustawy skracającej czas pracy są posłowie partii Razem. Proponują oni skrócenie czasu pracy z 40 do 35 godzin tygodniowo bez obniżenia wynagrodzenia. Wynagrodzenie za 35 godzin pracy miało by wynosić tyle samo, co za przepracowanie 40 godzi od poniedziałku do piątku.
Ponadto projekt nie przewiduje ograniczeń związanych z organizacją pracy w okresie rozliczeniowym i prowadzenia systemu pracy w trzech zmianach ośmiogodzinnych.
Nie zostało jednak finalnie rozstrzygnięte czy skrócenie czasu pracy ma być związane ze skróceniem tygodnia pracy (praca od poniedziałku do czwartku) czy skróceniu godzin pracy w pełnym wymiarze dni pracujących (mniej niż 8 godzin od poniedziałku do piątku).
Jak podkreślił w rozmowie z Faktem, lider Lewicy Adrian Zandberg, pomysł skrócenia czasu pracy ma poparcie Konfederacji i Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. "W ostatnim czasie wsparcie dla koncepcji krótszego tygodnia pracy przyszło z dość nieoczekiwanej strony — Donalda Tuska" - powiedział.
Według przeprowadzonego badania SW Research dla „Rzeczpospolitej” koncepcję skrócenia czasu pracy popiera 46,6 proc. Polaków.
35 godzin pracy w tygodniu ma poprawić kondycję psychiczną Polaków
Głównym założeniem skrócenia pracy w tygodniu jest poprawa zdrowia obywateli. Jednym z kluz kluczowych korzyści płynących z 35-godzinnego tygodnia pracy miałoby być przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu.
Ponadto pracownicy byli by bardziej wypoczęci i tym samym - bardziej produktywno i zaangażowani w pracę. Skrócenie czasu pracy oznaczałoby dodatkowy czas na odpoczynek lub rozwijanie swoich pasji, co pozwoliłoby na zachowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.