Krakowscy lekarze zrobili to jako pierwsi w Europie. Operacja jak „lądowanie na księżycu”
W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie wykonano skomplikowaną pionierską operację. To pierwszy taki zabieg w Europie. Lekarz prowadzący porównał tę operację do „lądowania na księżycu”.
Polscy lekarze jako pierwsi w Europie przebudowali serce
W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie dokonano całkowitej przebudowy serca półtorarocznego chłopca. Personel szpitala podkreśla, że to pierwsza taka operacja w Europie. To dlatego porównano ją do „lądowania na księżycu”.
„Każdy element serca: aorta główna, prawa i lewa tętnica płucna, naczynia wieńcowe, przedsionek – wszystkie te elementy musiały ulec przebudowie, tak, aby przywrócić prawidłowy przepływ krwi. Była to wręcz zamiana funkcjonowania komór serca. Tylko tak można było uratować życie" – tak relacjonował zabieg cytowany przez PAP kierownik Kliniki Kardiochirurgii USDK Tomasz Mroczek, który był głównym lekarzem operującym podczas tego pionierskiego zabiegu.
Pionierska operacja krakowskich kardiochirurgów
1,5-roczny chłopczyk o imieniu Janusz potrzebował operacji, aby móc żyć i prawidłowo funkcjonować. Podobne zabiegi wykonywano przedtem wyłącznie w Stanach Zjednoczonych. Operacja, którą przeprowadzono w Polsce, wymagała wielu miesięcy przygotowań i ścisłej współpracy wielu zespołów medyków.
Jak podkreśla personel placówki, ich sukces to dobra wiadomość dla pacjentów i lekarzy w całej Europie. Udany zabieg udowadnia, że w Europie również z powodzeniem można przeprowadzać operacje, które wcześniej były dostępne tylko w Stanach Zjednoczonych.
Wiązało się to dla pacjentów z Europy, w tym Polski, z utrudnionym dostępem do leczenia i koniecznością ponoszenia ogromnych kosztów zabiegów, podróży i pobytów na terenie USA. Dzięki pionierskiej operacji teraz możliwe będzie znalezienie odpowiedniej pomocy znacznie bliżej - w krakowskim szpitalu.