Korzystanie z telefonu powoduje guza mózgu? Jest stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia
Od kiedy w 2011 roku Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) sklasyfikowała ekspozycję na fale radiowe jako potencjalny czynnik rakotwórczy dla ludzi, coraz częściej pojawiały się informacje na temat tego, że korzystanie z telefonu może powodować guza mózgu. Światowa Organizacja Zdrowia na podstawie najnowszych badań zajęła jasne stanowisko.
O szkodliwości telefonów mówi się dość sporo choćby w kontekście pływu nadużywania technologii na zdrowie psychiczne. Istnieją także badania ukazujące, że noszenie komórki w kieszeni przez mężczyzn powoduje przegrzewanie jąder i może przyczyniać się do niepłodności. Jednak, czy korzystanie ze smartfonów i innych tego typu urządzeń może powodować guza mózgu? Sprawdzamy nowe ustalenia.
Telefony a guz mózgu - czy mamy powody no obaw?
Wzrost częstotliwości korzystania z telefonów komórkowych sprawia, że coraz częściej zastanawiamy się nad tym czy ma to wpływ na nasz mózg. A mianowicie, czy grozi nam nowotwór. W związku z obecnym trendem Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zleciła przegląd dostępnych badań z całego świata właśnie w kontekście wpływu telefonów komórkowych na występowanie guza mózgu.
Analizą objęto 63 badania z okresu od 1994 do 2022 roku, a oceniało je 11 badaczy z 10 różnych krajów w tym również australijski organ ochrony przed promieniowaniem. Warto zaznaczyć, że ocenie podlegało nie tylko użytkowanie telefonów, ale także innych urządzeń wykorzystujących częstotliwość radiową. Pod lupę wzięto telewizory, elektroniczne nianie, czy radary.
W rezultacie profesor epidemiologii nowotworów na Uniwersytecie w Auckland w Nowej Zelandii, Mark Elwood, poinformował, że żadna z wyżej wymienionych kwestii nie wykazała zwiększonego ryzyka wystąpienia guza mózgu.
WHO bada szkodliwość telefonów. Nie powodują guza mózgu
W związku z tym, że wielu z nas nie tylko odbywa długie rozmowy telefoniczne, ale także śpi ze smartfonem nieopodal głowy choćby dlatego, że rano włącza się budzik. Urządzenia te emitują fale radiowe oraz pewien rodzaj promieniowania niejonizującego. I to właśnie dlatego pojawiały się tezy, że telefony mogą powodować guza mózgu.
Dziś, zgodnie z najnowszym stanowiskiem WHO wiemy, że takie twierdzenie nie jest uzasadnione naukowo. Jak informuje Agencja Reutera, najnowszy przegląd zlecony przez Światową organizację Zdrowia jest kontynuacją podobnych prac dotyczących m.in. promieniowania niejonizującego.
Jak wiemy, obecnie zostało ono zakwalifikowane do grupy B2, jako “potencjalnie rakotwórcze”, przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC). Jest to kategoria, która nie może wykluczyć potencjalnego związku pomiędzy chorobą nowotworową a promieniowaniem.
A zatem w związku z tym faktem oraz nowymi ustaleniami, o których wspominamy powyżej, grupa doradcza zaapelowała do jak najszybszej, ponownej oceny klasyfikacji, której nie zmieniono od 2011 roku. Agencja Reutera wskazuje, że nowa cena WHO zostanie opublikowana w pierwszym kwartale przyszłego roku.