Koronawirus w Polsce: ruszyła bezpłatna infolinia dla medyków

2020-04-28 12:43

Lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, którzy walczą z koronawirusem, borykają się nie tylko ze stresem, jaki towarzyszy codziennej pracy. Smutną codziennością jest również strach, a nierzadko i wyzwiska, które pod ich adresem kierują sąsiedzi bojący się zarażenia. Z myślą o nich rusza kampania społeczna oraz bezpłatna infolinia, pod którą mogą uzyskać pomoc psychologa.

Infolinia
Autor: Getty Images

Jeszcze niedawno biliśmy medykom brawa. Dziś coraz częściej spotykają się oni z hejtem i wyzwiskami. Pod ich adresem kierowane są krzywdzące oskarżenia: że są zarażeni, roznoszą koronawirusa, że chore na pewno są ich dzieci. Nie dość, że w trakcie pracy narażeni są na silny stres, to jeszcze odczuwają go w domu, bojąc się o siebie i bliskich.

Na problem traktowania pracowników służby zdrowia w czasie pandemii zwraca uwagę kampania społeczna, przygotowana m.in. przez personel SOR Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze:

Medycy mogą również uzyskać profesjonalne wsparcie psychologiczne, dzwoniąc na bezpłatną infolinię, którą uruchomiło PZU Zdrowie.  

Pod numerem infolinii 22 505 11 77 dyżurują doświadczeni psychologowie, mają doświadczenie w zdalnej pomocy psychologicznej - na co dzień pracują m.in. w Ogólnopolskim Telefonie Zaufania, Ogólnopolskim Telefonie „Niebieska Linia”, Centrum Wsparcia dla Osób w Stanie Kryzysu Psychicznego, Fundacji Nagle Sami oraz Telefonie Zaufania dla Dzieci i Młodzieży.

Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 20.00.

Jak wyjaśnia  prezes PZU Życie Aleksandra Agatowska: – Obecnie wszyscy jesteśmy narażeni na stres, ale jest grupa, która w sposób szczególny doświadcza skutków epidemii – to pracownicy służby zdrowia. Wiemy, że wielu z nich nie wraca do swoich domów, nie chcąc narażać swoich bliskich, pracują w ciągłym stresie, pod presją czasu i obostrzeń epidemiologicznych.

Nie ma chyba osoby, która nie byłaby im dzisiaj wdzięczna za to, co dla nas robią. Dlatego chcemy dać im specjalne wsparcie – uruchomiliśmy bezpłatną pomoc psychologiczną dla tych, którzy pracują na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. Mogą zadzwonić, porozmawiać, uzyskać poradę. W chwilach napięcia często ważne jest, że ktoś nas po prostu wysłucha – mówi.

Prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie: Hejt na lekarzy zaczyna być poważnym problemem [Super Raport]
Sonda
Jak tylko będzie szczepionka skorzystasz z niej?

Polecamy także:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki