Koronawirus w Polsce: jak zrobić filtr do maseczki w domu
Czy maseczka zrobiona domowym sposobem zatrzyma koronawirusa? To możliwe - ale tylko, jeśli będzie miała odpowiedni filtr. Jak i z czego go zrobić?
Urzędnicy w USA już zalecili, by podczas pandemii zakrywać twarz. W Polsce póki co takie zalecenie oficjalnie nie obowiązuje, choć wielu lekarzy już apeluje, byśmy nosili maseczki - nawet takie domowej roboty, skoro nie sposób kupić ich w sklepach, nawet jeśli są, to w horrendalnie wysokich cenach. Dlatego Polacy sami szyją sobie maseczki.
Z czego najlepiej uszyć taką maseczkę?
To pytanie zadajemy sobie nie tylko my. Naukowcy z całego świata zbadali kilkadziesiąt materiałów po to, by ocenić, który z nich najlepiej filtruje mikroskopijne cząsteczki.
W testach najlepiej wypadły oczywiście profesjonalne filtry HEPA, jednak dla przeciętnego użytkownika są one niedostępne. Dobrym zamiennikiem mogą być worki do odkurzaczy, zwłaszcza te wykonane z filtrów HEPA, złożone w kilka warstw poszewki na poduszki, grube, ale miękkie tkaniny - takie jak flanela, a także filtry do kawy stosowane w ekspresach przelewowych.
Istnieje sposób, by ocenić, czy materiał, który masz w domu, nadaje się na maskę. To tzw. test światła - jego wykonanie zaleca dr Scott Segal, anestezjolog z Wake Forest Baptist Health. Wystarczy zbliżyć materiał do źródła światła, np. lampy - im mniej światła przenika przez tkaninę, tym bezpieczniejsza będzie maseczka.
Skuteczny filtr do domowej maseczki
Wielkość koronawirusa nie przekracza 0,1 mikrona - by maseczka skutecznie go zatrzymała, musi mieć filtr. Profesjonalne maski mają filtry, na których wirusy po prostu osiadają, jednak nikt z nas w domowych warunkach nie jest w stanie zrobić filtra, jakie montowane są w profesjonalnych maseczkach.
Z czego więc taki filtr wykonać w domowych warunkach? To pytanie również dręczyło naukowców, chodziło bowiem o to, by znaleźć materiał, który jest łatwo dostępny, a zarazem na tyle gęsty, by wychwycić cząsteczki wirusa, i na tyle przewiewny, by dało się przez niego oddychać.
Przy badaniu różnych kombinacji tkanin i filtrów pracowali m.in. naukowcy z Missouri. Grupa pod przewodnictwem Yang Wanga, adiunkt inżynierii środowiska na Uniwersytecie Nauki i Technologii w Missouri przebadała kilkanaście typów filtrów, w tym filtry HEPA i filtry antyalergiczne HVAC, a także szereg tkanin, z których filtry o skuteczności choćby zbliżonej do tych profesjonalnych każdy mógłby wykonać sobie w domu.
Wyniki ich badań okazały się zaskakujące: badacze odkryli, że względnie skuteczną zaporą dla wirusa może być poszewka na poduszkę (złożona tak, by miała cztery warstwy), która zatrzymuje prawie 60 proc. cząsteczek, a także filtry do kawy - ułożone w trzech warstwach wykazują skuteczność filtracji od 40 do 50 proc (ich wadą jest jednak to, że gorzej się przez nie oddycha). Skuteczne mogą być również filtry z worków do odkurzacza.
Z kolei testy przeprowadzone w Wake Forest Institute for Regenerative Medicine w Winston-Salem wykazały bardzo dobre wyniki w przypadku domowych masek z użyciem pikowanej tkaniny, np. cienkich narzut. Dr Segal z Wake Forest Baptist Health, który prowadził to badanie, zauważył, że w narzutach zwykle stosuje się bawełnę wysokiej jakości i o dużej gęstości nici. Najlepsze z testowanych przez niego domowych masek były tak dobre jak maski chirurgiczne lub nawet nieco lepsze, wykazując od 70 do 79 procent filtracji.
Najskuteczniejsze, zdaniem naukowców, projekty to maska wykonana z dwóch warstw wysokiej jakości „bawełny pikowanej” o wysokiej jakości, dwuwarstwowa maska wykonana z grubej tkaniny batikowej oraz dwuwarstwowa maska z wewnętrzną warstwą flaneli i zewnętrzną warstwą bawełnianą.
Zobacz, jak poprawnie zakładać i zdejmować maseczkę - wyjaśnia to lekarz:
Jak zrobić maseczkę z filtrem z worka do odkurzacza, zobaczycie na tym filmie:
CDC opublikowało również wzór maski bez szycia stworzonej z bandanki i filtra do kawy - instrukcję jak ją zrobić, znajdziecie poniżej:
Z kolei na tym filmie można zobaczyć, jak wykonać domowy filtr do maseczki z filtrów HEPA:
A jak zrobić sobie własną maseczkę?
W najlepszej sytuacji są osoby, które mają maszynę do szycia i potrafią z niej skorzystać. Wystarczy wtedy stosować się do tych instrukcji:
Nie masz maszyny? Maseczkę możesz zrobić w inny sposób, np. uszyć w ręku, korzystając z poniższej instrukcji:
Czy do tej pory nosiliście maseczki? Powiedzcie nam:
Polecamy także:
- Jak bezpiecznie jeździć autem w czasach pandemii?
- Jak pracuje największe laboratorium w Polsce badające próbki koronawirusa?
- Naukowcy już wiedzą, skąd się wziął koronawirus
- Naukowcy potwierdzają: koronawirus może niszczyć wątrobę
- Jak bezpiecznie wyczyścić smartfon?
- Diety bez wychodzenia z domu, opieka dietetyka, ponad 2000 przepisów! Wejdź na JeszCoLubisz.pl >>>
Porady eksperta