Koronawirus w Polsce. Jak ćwiczyć mózg by poprawić sobie nastrój? 5 sposobów
Trening ciała to jedno, ale czy pamiętasz, że twój umysł również potrzebuje teraz wsparcia? Co możesz zrobić teraz, by - gdy minie już epidemia koronawirusa - twój mózg był nadal w formie? W internecie bez trudu znajdziesz ćwiczenia, które pomagają zwiększyć wydajność mózgu i jego funkcjonowanie. Ale to nie wszystko. Jak ćwiczyć mózg na kwarantannie radzi Kamila Orlińska – certyfikowany ekspert neuromedytacji. Poznaj 5 sprawdzonych sposobów.
Ćwiczenia mózgu są tak samo istotne, jak ćwiczenia ciała, gdyż nasza pamięć i sprawność umysłowa zachowuje się niemal identycznie, jak nasze mięśnie - jeśli nie poddajemy ich regularnym próbom i nie stawiamy im żadnych wyzwań, szybko słabną.
Odpowiedni trening pomoże utrzymać je w dobrej kondycji. Jak ćwiczyć mózg na kwarantannie, radzi certyfikowany ekspert neuromedytacji.
1. Umyj zęby drugą ręką. - To pozornie prosty, świetny sposób na rozpoczęcie treningu mózgu – przekonuje Kamila Orlińska. Kiedy używamy niedominującej ręki do tak niewymagającego zadania, jak mycie zębów, cała uwaga skupia się na tym danym zadaniu. Dzięki temu, że czynność jest niezręczna, a dłoń ułożona inaczej niż na co dzień – nasz umysł ćwiczy niezwykłe sposoby działania.
Sprawia to, że jesteśmy bardziej otwarci na nowe sytuacje i zmiany w życiu. Dodatkowo aktywujemy inne niż zazwyczaj obszary w mózgu, a to pobudza go do tworzenia nowych połączeń między neuronami. Wspieramy, tym sposobem, utrzymywanie funkcji poznawczych w dobrej kondycji.
2. Zmień sposób rozpoczęcia dnia. Ludzki umysł ma tendencję do obniżania się do niskiego poziomu aktywności, gdy jesteśmy w ścisłej rutynie. Nie musimy angażować się w myślenie, ponieważ nasze działania są powtarzalne i nie ma ekscytujących zmian w ich występowaniu. Dlatego, jeśli w życiu zachodzą zmiany, które mają wpływ na rutynowe działania, to jest to wyśmienita okazja do treningu mózgu.
- Warto zjeść inne śniadanie niż zwykle, np. coś, co zajmuje więcej czasu, ubrać się trochę później niż na co dzień, poświęcić więcej czasu na rozmowę z rodziną lub przyjaciółmi, także w formie online – proponuje Karolina Orlińska. - Już po kilku dniach możemy zauważyć pozytywną zmianę we własnym zachowaniu, która jest spowodowana sygnałami optymizmu trenującymi mózg.
3. Zrób porządek w szafach. Obecna sytuacja to dobry moment, żeby w końcu przejrzeć zawartość garderoby i pożegnać się z przedmiotami, których już nie potrzebujemy, a także pogodzić się ze wspomnieniami o przeszłości. To nie tylko pomoże nam w łatwiejszym utrzymaniu czystości i higieny, ale też w łatwiejszym i szybszym odnajdowaniu przedmiotów.
Nasze otoczenie ma bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie. Zrobienie porządku, poukładanie rzeczy na nowo i bez pośpiechu może podsunąć wiele nowych pomysłów, poprawić nastrój i sposób radzenia sobie w nowej sytuacji.
4. Zmień ustawienia sprzętów w pokojach, łazience lub kuchni. Kiedy patrzymy na nasz dom każdego dnia, umysł już wie, czego się spodziewać. Jeśli jednak zmieniamy coś w jego ustawieniu, pojawia poczucie nowości pod tym samym dachem.
Robienie porządków skupia naszą uwagę na przedmiotach, a posprzątane otoczenie może pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie oraz dokładność wykonywanych w tym otoczeniu zadań, a także pomóc w zmianie nawyków.
5. Szukaj przyjemności w prostych rzeczach. Wystarczy zaparzyć herbatę lub kawę i powoli, nie spiesząc się użyć wszystkich zmysłów w czasie jej picia. Obserwować to, jak pachnie, jaki ma kolor, jak zmienia się temperatura z upływam czasu picia. Można dodać sobie drobne przekąski i rozpieszczać się, nie myśląc o niczym.
Nawet najdrobniejsze, codzienne rytuały wykonywane z uważnością i odpowiednim nastawieniem, mogą poprawić nasze samopoczucie po długim, ciężkim dniu.
- Powyższe proste, ale skuteczne ćwiczenia poprawiają funkcjonowanie mózgu i zwiększają naszą elastyczność wobec zmian – tłumaczy Kamila Orlińska. – To coś, co każdy z nas może zrobić dla siebie, bez względu na sytuację na świecie i okoliczności zewnętrzne.
Polecamy również:
- Brytyjczycy już testują szczepionkę na koronawirusa
- Kiedy skończy się pandemia?
- Jak radzisz sobie ze stresem z powodu koronawirusa?
- Wielki sukces Polaków - naukowiec z Gdańska odkodował koronawirusa
- U dzieci zmiany na stopach mogą zwiastować zakażenie koronawirusem
Porady eksperta