Koronawirus w Polsce. Czy teraz trzeba częściej wietrzyć mieszkanie? EKSPERT WYJAŚNIA
Szczelne okna chronią nas przed smogiem i spalinami, mogą jednak sprzyjać zakażeniom - warto o tym pamiętać szczególnie teraz, kiedy cały świat boryka się z pandemią koronawirusa. Ekspert wyjaśnia, dlaczego szczególnie teraz powinniśmy wietrzyć mieszkania częściej, niż do tej pory.
Ponieważ koronawirus przenosi się przede wszystkim drogą kropelkową, by zmniejszyć ryzyko zarażenia należy przede wszystkim jak najczęściej myć ręce i zachować co najmniej dwa metry dystansu od innych osób. Warto również przestrzegać innych zaleceń ekspertów - a jednym z nich jest częste wietrzenie mieszkania.
Dlaczego to takie ważne? Mieszkania w Polsce ciągle są zbyt małe jak na ilość osób, które je zamieszkują - zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego z 2017 roku na jedno mieszkanie przypadało średnio 2,66 osoby, a przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania przypadająca na 1 osobę w Polsce wyniosła 27,8 m2. W krajach Europy Zachodniej jest ona większa.
W dodatku w wielu mieszkaniach montowane są szczelne okna, które dobrze chronią zarówno przed hałasem i smogiem, jak i przed utratą ciepłego powietrza w miesiącach zimowych (co zmniejsza koszty ogrzewania), jednak - co podkreślają specjaliści - jeśli są szczelnie zamknięte, nie przepuszczają wystarczająco dużo powietrza.
A to może zwiększać ryzyko przenoszenia między domownikami różnych drobnoustrojów, w tym również koronawirusa.
- Z powodu ograniczeń przemieszczania się spędzamy teraz więcej czasu w domach. Im więcej ludzi w mieszkaniu, tym więcej wydychanego przez nich powietrza, pary wodnej, drobnoustrojów oraz parowania wody z potu. Zwiększa się wilgotność, a to służy wielu patogenom, w tym koronawirusowi - m.in. długo unoszą się, zamiast opadać.
Można wnioskować, że w pewnym momencie, jeśli mieszkanie nie jest wietrzone, między ludźmi w nim przebywającymi dochodzi do całkowitej wymiany drobnoustrojów – mówi prof. Wiesław Jędrzejczak z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
O częste wietrzenie mieszkań, zwłaszcza w blokach, apeluje też alergolog i internista prof. Piotr Kuna z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, który dodatkowo zwraca uwagę na to, że w zbyt rzadko wietrzonych mieszkaniach wzrasta poziom wydychanego przez domowników dwutlenku węgla, co nie jest korzystne dla zdrowia.
Polecamy także:
- Jak swobodnie oddychać w maseczce ochronnej?
- Najlepsze i najgorsze maseczki ochronne dla okularników
- Pocą ci się dłonie w jednorazowych rękawiczkach? Zobacz, co zrobić.
- Jak używać rękawiczek jednorazowych, by nie stały się źródłem zakażenia?
- Jak wygodnie pracować w maseczce ochronnej?
- WHO ostrzega, że druga fala epidemii jest pewna - Polacy boją się jednak innej choroby
- Czy wkrótce znów ruszą baseny i kluby fitness?
Porady eksperta