Koronawirus w Polsce. Czy teraz trzeba częściej wietrzyć mieszkanie? EKSPERT WYJAŚNIA

2020-04-22 10:46

Szczelne okna chronią nas przed smogiem i spalinami, mogą jednak sprzyjać zakażeniom - warto o tym pamiętać szczególnie teraz, kiedy cały świat boryka się z pandemią koronawirusa. Ekspert wyjaśnia, dlaczego szczególnie teraz powinniśmy wietrzyć mieszkania częściej, niż do tej pory.

Koronawirus w Polsce: czy teraz trzeba częściej wietrzyć mieszkanie?
Autor: Getty Images

Ponieważ koronawirus przenosi się przede wszystkim drogą kropelkową, by zmniejszyć ryzyko zarażenia należy przede wszystkim jak najczęściej myć ręce i zachować co najmniej dwa metry dystansu od innych osób. Warto również przestrzegać innych zaleceń ekspertów - a jednym z nich jest częste wietrzenie mieszkania.

Dlaczego to takie ważne? Mieszkania w Polsce ciągle są zbyt małe jak na ilość osób, które je zamieszkują - zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego z 2017 roku na jedno mieszkanie przypadało średnio 2,66 osoby, a przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania przypadająca na 1 osobę w Polsce wyniosła 27,8 m2. W krajach Europy Zachodniej jest ona większa.

 W dodatku w wielu mieszkaniach montowane są szczelne okna, które dobrze chronią zarówno przed hałasem i smogiem, jak i przed utratą ciepłego powietrza w miesiącach zimowych (co zmniejsza koszty ogrzewania), jednak - co podkreślają specjaliści - jeśli są szczelnie zamknięte, nie przepuszczają wystarczająco dużo powietrza. 

A to może zwiększać ryzyko przenoszenia między domownikami różnych drobnoustrojów, w tym również koronawirusa. 

- Z powodu ograniczeń przemieszczania się spędzamy teraz więcej czasu w domach. Im więcej ludzi w mieszkaniu, tym więcej wydychanego przez nich powietrza, pary wodnej, drobnoustrojów oraz parowania wody z potu. Zwiększa się wilgotność, a to służy wielu patogenom, w tym koronawirusowi - m.in. długo unoszą się, zamiast opadać.

Można wnioskować, że w pewnym momencie, jeśli mieszkanie nie jest wietrzone, między ludźmi w nim przebywającymi dochodzi do całkowitej wymiany drobnoustrojów – mówi prof. Wiesław Jędrzejczak z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

O częste wietrzenie mieszkań, zwłaszcza w blokach, apeluje też alergolog i internista prof. Piotr Kuna z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, który dodatkowo zwraca uwagę na to, że w zbyt rzadko wietrzonych mieszkaniach wzrasta poziom wydychanego przez domowników dwutlenku węgla, co nie jest korzystne dla zdrowia.

Dr Grzesiowski: W wyniku noszenia masek wirus nie powie, że zmienia planetę
Sonda
Czy teraz częściej wietrzysz mieszkanie?

Polecamy także:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki