Koronawirus sieje postrach wśród alergików! Eksperci wyjaśniają

2020-04-17 19:07

Koronawirus napędził strachu wielu alergikom. Obawiają się, że szczególnie teraz. w okresie pylenia, są bardziej narażeni na zakażenie. Odstawiają leki, które osłabiają układ odpornościowy. Izolują się całkowicie od otoczenia. Czy to naprawdę koniecznie? Czy alergicy powinni się bardziej bać koronawirusa niż inne osoby?

Koronawirus sieje postrach wśród alergików! Eksperci wyjaśniają
Autor: Getty Images Czy alergicy powinni bardziej niż inni bać się koronawirusa?

Koronawirus wzbudził duże emocje wśród alergików. Po pierwsze mają problem: brać leki czy nie? Po drugie niektórzy uważają, że objawy alergii łatwo pomylić z pierwszymi objawami zakażenia koronawirusem. Można więc przestraszyć i samego siebie i otoczenie. Prof. Marek Jutela, prezydenta Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej (EAACI) podkreślił stanowczo w rozmowie z red. Iwoną Schymallą, że odróżnienie tych dwóch chorób wcale nie jest trudne. Intensywny wyciek z nosa towarzyszący alergii powinien rozwiać wszelkie wątpliwości.

Czy koronawirus szybciej atakuje alergika?

Specjaliści tłumaczą, że na razie nie ma żadnych dowodów, które by potwierdzały, że osoby cierpiące na katar sienny są bardziej niż inni narażone na zakażenie koronawirusem. Jeśli masz uczulenie, powinieneś po prostu przestrzegać wszystkich obowiązujących zasad, czyli nosić maseczkę i przestrzegać higieny - myć ręce i je dezynfekować.

Kiedy koronawirus jest groźny dla alergika?

Przede wszystkim wtedy, gdy osoba cierpiąca na alergię zaprzestaje brania leków. Czyli zasada jest prosta - masz alergię, bierz leki. Jeśli potrzebujesz porady lekarza, wybierz tę przez telefon lub usługę telemedyczną.

Dlaczego odstawienie leków może zwiększyć ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2? Bo nasilają się objawy alergii - łzawisz, smarczesz, swędzi cię skóra. Dotykasz dużo częściej twarzy. Pocierasz nos, przecierasz oczy. Każdy ten ruch nie tylko sprawia, że maseczka nadaje się do wymiany, ale i ułatwia wirusowi dostanie się do błon śluzowych. Jak tam trafi, to szanse koronawirusa na wniknięcie do organizmu rosną wielokrotnie!

Czy alergicy ciężej przechodzą COVID-19?

- Mechanizmy, które działają w przypadku alergii i COVID-19 mogą być bardzo podobne i nasilać przebieg obu chorób - powiedział prof. Jutela. - Poza tym stan zapalny dróg oddechowych sprawia, że wywołana przez koronawirusa infekcja może się szybciej rozwijać.

Przeczytaj też:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki