Koronawirus: Polskie MSZ odradza podróże do Chorwacji. Duże ryzyko zakażenia
Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza Polakom podróże do Chorwacji, jeśli nie są one absolutnie konieczne. Resort zamieścił ostrzeżenie na Twitterze i na portalu Polak za granicą. Dlaczego właśnie teraz?
Chorwacja to jeden z najpopularniejszych kierunków urlopowych. Sezon trwa tu długo, a wiele osób do wakacji szykuje się właśnie teraz: pod koniec sierpnia i we wrześniu temperatury są niższe, a wypoczynek przyjemniejszy.
Jednak ze względu na duży wzrost zakażeń koronawirusem w Chorwacji polski MSZ odradza obecnie wyjazdy do tego kraju. Oficjalne ostrzeżenie pojawiło się na Twitterze oraz na portalu Polak za granicą.
Liczba osób zakażonych koronawirusem w Chorwacji ciągle rośnie – w ciągu ostatniej doby odnotowano tam 275 nowych przypadków. Jak czytamy w oficjalnym rządowym komunikacie: „Uwzględniając liczbę ludności i osób przebywających tymczasowo (turystycznie) w Chorwacji, poziom zarażeń w Chorwacji jest obecnie ponad dwukrotnie wyższy niż w Polsce i wykazuje stałą tendencję wzrostową”.
MSZ przypomina, że w Chorwacji obowiązuje nakaz noszenia maseczek w obiektach handlowych, instytucjach medycznych, środkach transportu publicznego (w tym promach i taksówkach), instytucjach prowadzących bezpośrednią obsługę klienta (np. pocztach, bankach, kantorach, dworcach), punktach usługowych (np. fryzjer, kosmetyczka itp.), musi je również nosić personel obiektów gastronomicznych.
Wszystkie lokale gastronomiczne i rozrywkowe muszą się zamykać najpóźniej o północy. Obiekty gastronomiczne i rozrywkowe mogą działać wyłącznie na wolnym powietrzu (w ogródkach i na tarasach obiektów).
Władze Chorwacji apelują o przestrzeganie dystansu 1,5 m i informują, że w rejonach o najwyższym wzroście zakażeń mogą być wprowadzane dodatkowe obostrzenia.
Póki co Polacy (stan na 25.08) mogą jeździć do Chorwacji bez przeszkód, a po przyjeździe nie muszą przechodzić kwarantanny. Utrudniony może być natomiast powrót z tych krajów: przez Słowenię i Austrię możliwy jest obecnie wyłącznie tranzyt, nad wprowadzeniem podobnych rozwiązań zastanawiają się również Węgry i Słowacja (tą drogą wielu Polaków wraca z popularnej Dalmacji).
Szczegółowe informacje dotyczące aktualnej sytuacji epidemiologicznej, obostrzeń oraz zasad podróżowania można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa oraz na profilu Ambasady Polski w Zagrzebiu.
Aktualne dane dotyczące sytuacji epidemiologicznej w Chorwacji można znaleźć POD TYM LINKIEM.
Polecany artykuł: