Koronawirus. Jak nie pić więcej siedząc w domu? Podpowiadamy
Specjaliści alarmują - pandemia koronawirusa i ograniczenia wynikające z dystansowania społecznego wpędzić mogą wiele osób w alkoholizm. Choć za wcześnie jest, by podawać jakiekolwiek dane, to już widać, że problem jest poważny. Co zrobić, by kwarantanna nie stała się dla nas pułapką?
23-latek uciekł ze szpitala zakaźnego w Grajewie, tłumacząc, że musiał napić się piwa. Objęty kwarantanną mężczyzna z Suchedniowa opuścił dom i wybrał się na stację benzynową po alkohol.
Mieszkaniec Międzyrzecza - również objęty kwarantanną - także wyszedł z domu, bo musiał się napić. W upojeniu zasnął na ławce przy bloku.
61-latek z Warszawy zakażony koronawirusem, wyszedł ze szpitala, by kupić alkohol. Kierowca rozbił auto na ogrodzeniu posesji, miał 2 promile alkoholu we krwi i powinien być na kwarantannie domowej.
Mieszkaniec Białegostoku objęty kwarantanną zadzwonił na policję z żądaniem: "Za pięć minut flacha i pizza, inaczej sam pójdę i będę zarażał…".
To przykłady z życia codziennego, nagłośnione przez media, które podają organizatorzy warszawskiej kampanii społeczno-edukacyjnej akcji #MAMKONTROLĘ.
Co gorsza, eksperci podkreślają, że to nadużywanie alkoholu wiąże się często z przemocą i agresją. A w czasach koronawirusa trudniej ofiarom znaleźć fachową pomoc.
Alkohol groźniejszy podczas pandemii
Specjaliści od lat podkreślają, że między piciem rekreacyjnym, a uzależnieniem od alkoholu jest bardzo cienka granica. I że problem nadużywania alkoholu dotyczy wszystkich - bez względu na płeć, wiek czy status materialny.
Jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia, że może pijesz jednak zbyt wiele, możesz wykonać jeden z testów na alkoholizm, lub skorzystać z pomocy ekspertów na stronie akcji.
- Organizatorzy akcji radzą, by każdy z nas szczerze przyznał się przed samym sobą czy:
- Pije coraz więcej i coraz częściej.
- Alkohol staje się panaceum – na stres, lęk, smutki, wszystkie problemy.
- Czekam na moment, kiedy będzie można się napić, koncentruję na sytuacjach związanych z piciem.
- Odczuwam niepokój, kiedy nie mogę się napić.
- Zaczynam pić w sytuacjach, kiedy jest to zakazane lub przeciwwskazane – w czasie choroby, ciąży i karmienia piersią, kiedy planuję prowadzić pojazd, kiedy przyjmuję leki, które wykluczają picie alkoholu.
- Coraz częściej się upijam i nie pamiętam, co się wydarzyło.
- Bliscy i znajomi komentują negatywnie moje picie, sugerują, abym ograniczył/a, niepokoją się.
- Widzę, że picie alkoholu niesie ze sobą negatywne konsekwencje dla mnie i bliskich, a mimo to nie przestaję pić.
Warto wiedzieć: Przyłbica - gdzie kupić, cena, dezynfekcja. Przyłbica zamiast maseczki
Jak można zarazić się koronawirusem z Chin?
Koronawirusem można zarazić się dwa razy? Eksperci wciąż prowadzą badania