Koronawirus. Czy szczepionka przeciw gruźlicy działa? Polscy uczeni sprawdzają
Już kilka tygodni temu pojawiły się hipoteza, że szczepionka przeciwko gruźlicy (BCG) może mieć wpływ na zakażenie koronawirusem. Osoby zaszczepione, miały być bardziej odporne. Jednak dane, którymi dysponują naukowcy, nie są wystarczające. Teraz polscy uczeni postanowili powiedzieć: Sprawdzamy!
Polscy naukowcy z kilku ośrodków sprawdzą, czy rzeczywiście szczepionka przeciwko gruźlicy (BCG) ma wpływ na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Będzie to możliwe dzięki dofinansowaniu Agencji Badań Medycznych, w ramach szybkiej ścieżki, wpierającej opracowanie skutecznych metod diagnostyki i leczenia koronawirusa. Naukowcy sprawdzą również, jak ta szczepionka wpływa na przebieg wywoływanej przez niego choroby - COVID-19.
W skład zespołu naukowców wchodzą badacze z Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz Szpitala św. Ludwika i Szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie, Szpitala Bielańskiego i Szpitala Praskiego w Warszawie. Zespołem kieruje dr n. med. Hanna Czajka.
Jak będzie prowadzone badanie?
Badanie przeprowadzone zostanie w grupie tysiąca pracowników ochrony zdrowia w Polsce. Zebrany od uczestników materiał biologiczny oraz obserwacja stanu ich zdrowia, pozwoli ocenić, czy wykonywane powszechnie szczepienia przeciw gruźlicy szczepionką BCG-10 mogą mieć wpływ na zakażenia wirusem SARSCoV-2 oraz przebieg choroby COVID-19.
Jaki jest cel badania?
Uzyskany podczas badania dane pomogą ustalić, czy szczepionka przeciw gruźlicy produkowana i stosowana od lat w Polsce, wzbudza odpowiedź immunologiczną pozwalającą na zwalczanie zakażeń wirusowych, w tym także SARSCoV-2 w sytuacji pandemii. Szczepionka podana w ramach projektu nigdy dotąd nie była badana pod tym kątem.
Przeczytaj też:
- Szczepionka na koronawirusa będzie bezpłatna i obowiązkowa
- Szczepionka na koronawirusa - czy jest bezpieczna?
- Polacy też pracują nad szczepionką
Porady eksperta