Koronawirus a jedzenie: nowe informacje od Sanepidu

2020-04-29 7:15

Czy koronawirus może przenosić się na żywności? Czy gotowanie lub pieczenie zniszczy koronawirusa? Jak bezpiecznie robić teraz zakupy, czy bezpieczne są dania kupowane na wynos i czy wolno jeść na ulicy? Odpowiedzi na te wszystkie pytania udziela Główny Inspektorat Sanitarny w zaktualizowanych właśnie informacjach dotyczących możliwości przenoszenia się koronawirusa przez jedzenie.

Koronawirus w Polsce: jak dezynfekować żywność po powrocie z sklepu? Nowe zalecenia
Autor: Getty Images

Z informacji podanych przez GIS wynika, że zarażenie się koronawirusem przez żywność jest bardzo mało prawdopodobne. Jak czytamy na stronie inspektoratu: " Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował w dniu 9.03.2020 stanowisko, iż zgodnie z aktualną wiedzą nie ma dowodów na to, że żywność może być źródłem lub pośrednim ogniwem transmisji wirusa SARS COV-2."

Tym niemniej jednak by zmniejszyć ryzyko zakażenia należy ściśle przestrzegać zasad higieny, a także dbać o bezpieczeństwo zarówno podczas zakupów, jak i w trakcie przygotowywania posiłków. Szczególnie ważne, co podkreśla GIS, jest " rygorystyczne zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa żywności, które służą zapobieganiu jej zanieczyszczeniu, w tym również wtórnemu zanieczyszczeniu na etapie dystrybucji i sprzedaży".

Inspektorat przypomina, że " Koronawirusy potrzebują do namnażania gospodarza, którym jest człowiek. Dokładna obróbka termiczna niszczy wirusa, ponieważ koronawirus ulega zniszczeniu gdy zastosuje się odpowiednią kombinację czasu i temperatury np. 60 st C przez 30 min. Tak więc w przypadku mięsa, produktów surowych, typowa obróbka cieplna eliminuje zanieczyszczenie mikrobiologiczne, w tym również SARS COV-2."

Uczula również, by podczas zakupów nosić rękawiczki i nie kichać ani nie kasłać ani w stronę innych klientów, ani bezpośrednio na rozłożone na półkach lub paletach produkty spożywcze.

Po powrocie do domu należy od razu umyć ręce.  "Równie ważne jest ścisłe przestrzeganie w kuchni zasad higieny, które zazwyczaj pozwalają uniknąć zatrucia pokarmowego. Należy odpowiednio przechowywać żywność (unikać wszelkich kontaktów między  żywnością  spożywaną  na  surowo a żywnością  ugotowaną), wyrzucać opakowania zewnętrzne przed umieszczeniem produktu na półce (na przykład zewnętrzne opakowania tekturowe, jeśli produkty są w środku zafoliowane), ale zachowywać istotne informacje np. datę przydatności do spożycia.

Należy systematycznie myć owoce i warzywa czystą wodą, zwłaszcza jeśli nie są one przeznaczone do ugotowania (wirus wywołujący COVID-19  nie przetrwa obróbki termicznej).Należy unikać zanieczyszczenia żywności przez przybory kuchenne (noże, deski itp.) poprzez dokładne mycie detergentami przed ponownym użyciem do innych produktów spożywczych."

A czy można jeść na ulicy? GIS odniósł się również do tej kwestii informując, że: "Nakaz zasłaniania ust i nosa obowiązuje wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy. Nie zawiera on odstępstw dotyczących spożywania posiłków, lodów, gofrów, hot dogów etc. w miejscach objętych nakazem noszenia maseczek.

Aktualnie przepisy nie zabraniają prowadzenia działalności gastronomicznej „na wynos”, ale mając na uwadze, że koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową, jedzenie posiłków kupionych na wynos powinno następować w domu."

W komunikacie GIS znajdziemy również odpowiedź na pytanie, jak bezpiecznie postępować z posiłkami dostarczanymi z restauracji lub zakupionymi „na wynos”. Brzmi ona następująco: " Najlepszym rozwiązaniem jest jedzenie posiłku zaraz po dostarczeniu. Nie zaleca się ich przechowywania.

Jeśli decydujemy się na przechowanie dań gotowych (zupy, pizza, dania mięsne, ziemniaki etc.) – pamiętajmy o właściwych warunkach chłodniczych (lodówka- poniżej 5C). Nie należy przechowywać dania dłużej niż 24h. Nigdy nie przechowujmy resztek posiłków, które jedliśmy. Jeśli chcemy przechować część dania, to nałóżmy na talerz ilość, którą zamierzamy spożyć, a resztę od razu umieśćmy w czystym zamykanym pojemniku i włóżmy do lodówki.

Przechowywane posiłki takie jak np. zupy należy doprowadzić do wrzenia tak, aby zyskać pewność, że osiągnęła ona temperaturę 70°C. Inne dania należy odgrzewać do temperatury  powyżej 70° C."

Pełen komunikat dostępny jest POD TYM LINKIEM

Szczepionka na koronawirusa? Wirusolog wskazuje możliwości! [Super Raport]
Sonda
Mycie żywności po przyniesieniu ze sklepu

Polecamy także:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki