Koronawirus a alergia. Największe zagrożenia. Sprawdzone rady
Czy koronawirus jest groźniejszy dla alergików? Coraz więcej osób ma objawy kataru siennego i to pytanie staje się dla nich kluczowe. Jakie są największe zagrożenia dla alergików w czasie pandemii koronawirusa? Sprawdźmy, co radzą specjaliści.
Okazuje się, że największym zagrożeniem dla alergika w czasie pandemii koronawirusa jest on sam. Dlaczego? Bo zdaniem ekspertów najgorsze, co może zrobić alergik w obecnej sytuacji, to przerwanie leczenia. A pacjenci robią to bardzo często! Skąd taki pomysł?
Koronawirus a alergia - nie odstawiaj leków
Okazuje się, że wielu alergików uwierzyło w fejkowe informacje, że powinni odstawić leki, które przyjmują w związku z alergią. Domorośli specjaliści argumentowali bowiem, że leki na alergię obniżają odporność i otwierają drogę wirusowi. Czyli, że jeżeli leczysz alergię, to łatwiej zachorujesz na COVID-19. Ile w tym prawdy?
Eksperci z Polskiego Towarzystwa Alergologów są zgodni - to wierutna bzdura. Jeśli alergik przyjmuje leki, to powinien również brać je w czasach pandemii. A nawet przyjmować je dużo bardziej skrupulatnie. W razie wątpliwości należy skorzystać z teleporady.
Koronawirus a alergia - noś maseczkę
Nie przejmuj się, że na początku może być ci trudniej oddychać - wkrótce odczujesz ulgę. Oczywiście jeśli przyjmujesz leki. Maseczka do doskonały sposób na to, by ograniczyć kontakt z alergenami wziewnymi. Przekonali się tym ci alergicy, którzy nosili specjalne maski dla alergików na długo przed wybuchem pandemii. Warto wiedzieć, że nawet zwykła maseczka chirurgiczna jest w stanie zatrzymać 95 procent pyłków.
Dlaczego leki i maski są takie ważne dla alergików?
Eksperci są zgodni - jeśli alergik nie przestrzega zaleceń lekarza, to faktycznie może łatwiej zachorować na COVID-19. Rozpulchnione błony śluzowe sprawiają, że wirusom łatwiej jest wniknąć do organizmu. Łzawienie oczu i pociąganie nosem sprzyja dotykaniu twarzy - to też ułatwia wirusowi drogę.
A do tego nieleczona alergia, czy astma powodują problemy z oddychaniem, a koronawirus je tylko pogłębia. I kłopot gotowy.
Przeczytaj też:
- Niepokojący objaw koronawirusa u alergików
- Czy w czasie pandemii odstawić leki na alergię?
- Czy koronawirus jest groźniejszy dla alergika?
Porady eksperta