Kontrowersyjne leki na odchudzanie z renomowaną nagrodą. "Przełom Roku 2023"

2023-12-15 15:25

Nowatorskie podejście do odchudzania - przełom naukowy roku według "Science". Magazyn ten niedawno ogłosił wyniki corocznego konkursu, przyznając główne wyróżnienie za odkrycie dotyczące analogów GLP-1.

Kontrowersyjne leki na odchudzanie z renomowaną nagrodą. Przełom Roku 2023
Autor: Getty Image Kontrowersyjne leki na odchudzanie z renomowaną nagrodą. "Przełom Roku 2023"

Te substancje nie tylko wspomagają redukcję masy ciała, ale także minimalizują negatywne skutki otyłości. Pomimo ich wysokiej ceny, preparaty te cieszą się ogromną popularnością, przekraczającą możliwości produkcyjne. Początkowo opracowane dla osób z cukrzycą, analogi GLP-1 są obecnie badane pod kątem leczenia innych schorzeń, w tym chorób Alzheimera i Parkinsona.

Poradnik Zdrowie - Warzywa

"Science" wyróżnia leki odchudzające jako "Przełom Roku 2023"

Otyłość od dawna jest uznawana za poważne schorzenie z potencjalnie śmiertelnymi skutkami. Naukowcy potwierdzili, że znacząca nadwaga zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, chorób wątroby oraz niektórych nowotworów.

Doświadczenia z wieloma dotychczasowymi metodami redukcji wagi były często niezadowalające, a presja społeczna na walkę z nadwagą traktowana jako kwestia silnej woli często była myląca. Obecnie lepiej rozumie się złożone przyczyny otyłości, obejmujące czynniki genetyczne, fizjologiczne, środowiskowe i społeczne. Dlatego pojawienie się skutecznych środków walki z otyłością jako chorobą jest tym bardziej cenne.

Analogi GLP-1 wyróżnione w prestiżowym zestawieniu "Science"

Analogi GLP-1, substancje imitujące działanie glukagonopodobnego peptydu 1, są podawane w formie iniekcji podskórnych. Początkowo stworzone prawie 20 lat temu dla leczenia cukrzycy typu 2, teraz okazuje się, że wpływają one na kontrolę głodu i uczucie sytości, ograniczając przejadanie się i wspierając proces odchudzania.

Wyniki badań wskazują, że można dzięki nim zrzucić nawet kilkanaście kilogramów w ciągu kilku miesięcy. Decyzje władz medycznych w USA i Europie o zatwierdzeniu ich stosowania w leczeniu otyłości spowodowały wzrost ich popularności. Wzrasta jednak obawa, że leki te mogą nie być dostępne dla chorych na cukrzycę i mogą być nadużywane przez osoby, które nie cierpią na otyłość, ale chcą szybko schudnąć.

Redakcja "Science" w uzasadnieniu swojej decyzji podkreśla, że w ubiegłym roku dwa przełomowe badania kliniczne wykazały, że analogi GLP-1 przynoszą korzyści zdrowotne wykraczające poza redukcję masy ciała. Istnieją przesłanki, że mogą one pomóc w leczeniu uzależnień czy chorób neurologicznych, takich jak choroba Alzheimera i Parkinsona, co już jest przedmiotem badań.

Te odkrycia, oprócz potwierdzonych nadziei, otwierają nowe możliwości na innych polach, co może stanowić kolejny przełom. Redakcja "Science" wyraża wątpliwości co do kosztów, dostępności i skutków ubocznych tych leków oraz ryzyka konieczności ich stałego stosowania, ale uznaje, że zasługują one na tytuł Przełomu roku 2023.

Źródło: "Science", Poradnik Zdrowie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki