Kontakt z pszenicą może skończyć się wstrząsem. Zaskakujące wyniki badań nad anafilaksją
Niewyjaśnione przyczyny alergii, które prowadzą do silnych, zagrażających życiu reakcji, mogą być powiązane z alergią na pszenicę – wskazują najnowsze badania. Ukryte alergeny mogą być odpowiedzialne za nagłe i ciężkie reakcje alergiczne. W przypadku anafilaksji idiopatycznej, gdzie dotychczas nie udało się ustalić wyzwalaczy, to popularne zboże okazuje się w wielu przypadkach kluczowym czynnikiem.
Anafilaksja idiopatyczna, czyli ciężka reakcja alergiczna o nieznanej przyczynie
Anafilaksja idiopatyczna i jej leczenie to duże wyzwanie dla lekarzy. Jak się okazuje, istotnym czynnikiem w anafilaksji idiopatycznej mogą być alergeny ukryte. Jako idiopatyczną alergię (czy inne idiopatyczne schorzenia) w medycynie rozumie się sytuację, w której alergia (lub inna dolegliwość) powstaje bez przyczyny lub też podłoże jest niejasne, nie da się określić i wskazać czynników odpowiedzialnych za powstanie omawianego schorzenia czy zaburzenia.
Wspomniane alergeny ukryte mogą mieć znaczenie dla osób z anafilaksją idiopatyczną, jak i dla osób z nadwrażliwością na niesteroidowe leki przeciwzapalne. Wyniki badań opublikowano na łamach Journal of Allergy and Clinical Immunology: In Practice.
Zidentyfikowano czynnik odpowiedzialny za silne niewyjaśnione reakcje alergiczne
Naukowcy postanowili zidentyfikować ukryte czynniki, które mogą powodować anafilaksję, czyli nagłą, ciężką reakcję alergiczną. Ciężka reakcja nadwrażliwości na jakiś czynnik może stanowić zagrożenie zdrowia, a nawet życia.
W badaniach wykorzystano punktowe testy skórne (PTS) i panel alergenoswoistych przeciwciał IgE (sIgE). Ponadto badacze postanowili określić znaczenie badanych alergenów w wywoływaniu reakcji anafilaktycznych. Co ustalono?
W badaniu wzięto pod uwagę 134 pacjentów i pacjentki w wieku 25-54 lat, kierowanych na przestrzeni trzech lat do przychodni alergologicznej trzeciego stopnia referencyjności, z podejrzeniem anafilaksji idiopatycznej lub nadwrażliwości na niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).
Pszenica i gluten mogą powodować alergie idiopatyczne
U pacjentów wykonano punktowe testy skórne (PTS) i/lub panel alergenoswoistych przeciwciał IgE (sIgE). Uwzględniono przy tym m.in. choroby współistniejące u pacjentów, objawy anafilaksji, przebieg anafilaksji, wyjściowe stężenie tryptazy w surowicy, całkowite stężenie IgE, całkowite stężenie sIgE, wyniki PTS, wyniki testu prowokacyjnego. Przyczynę reakcji anafilaktycznej ustalono u 61 osób, co stanowiło 46 proc. badanych pacjentów i pacjentek.
W badaniach zauważono, że punktowe testy skórne były najczęściej dodatnie dla glutenu, podczas gdy sIgE stwierdzano najczęściej przeciwko ω5-gliadynie (21,6%).
Ustalono tym samym, że u pacjentów i pacjentek z rozpoznanym wstrząsem anafilaktycznym o nieznanej przyczynie (lub po przyjęciu niesteroidowego leku przeciwzapalnego) możliwą przyczyną jest występowanie zależnej od czynników nasilających alergii na pszenicę.