Koniec podawania sobie rąk!  Zobacz, jak się witać w czasie pandemii

2020-05-12 11:23

Podawanie sobie rąk jest już niemodne, bo niezdrowe. Zobacz, jak się witać ze znajomymi w dobie pandemii. Wybierasz model z Samoa, tajski Wai czy z Wuhan-shake prosto z Chin?

Koniec podawania sobie rąk!  Zobacz, jak się witać w czasie pandemii
Autor: Getty images

Na całym świecie ludzie usiłują dotykać się mniej. Nie podają sobie rąk na powitanie, nie mówiąc już o buziakach czy przytulaniu się na dzień dobry. Smutne, ale wydaje się, że panująca na świecie pandemia zmieni także panujące od wieków zwyczaje i nawyki.

Spis treści

  1. Uścisk dłoni - od tysiącleci
  2. Wybierz swoje powitanie
  3. Dotykanie łokciem
  4. Wuhan shake
  5. Wai lub namaste
  6. Błysk brwi
  7. Hawajski shaka

Uścisk dłoni - od tysiącleci

Uścisk dłoni to gest znany od wieków. Prawdopodobnie zrodził się w starożytnej Grecji jako symbol pokoju między dwojgiem ludzi: pokazywał, że żadna z ich nie trzyma w ręku broni.

Współcześnie podawanie sobie dłoni na powitanie jest symbolem więzi, życzliwości. Badania naukowe poświęcone temu rytuałowi wykazały, że aktywuje on tę samą część mózgu, która przetwarza inne rodzaje bodźców nagradzających, takich jak dobre jedzenie, picie, a nawet seks.

Podanie dłoni na dzień dobry świadczy też o zezwoleniu na przekroczenie pewnej granicy, jaka jest nasza nietykalność osobista.

Val Curtis z London School of Hygiene and Tropical Medicine, cytowany rzez BBC mówi, że jednym z możliwych powodów, dla których uściski dłoni i pocałunki na policzkach przetrwały tyle lat jako forma pozdrowienia, jest to, że sygnalizują zaufanie wobec drugiej osoby wystarczające, aby zaryzykować dzielenie się nią zarazkami.

Niestety, wydaje się, że obecnie zarazki pokonały nie tylko ludzi, ale i ich zwyczaje. Koronawirus i związana z nim konieczność zachowywania dystansu między ludźmi sprawia, że tego rodzaju gesty muszą odejść w zapomnienie.

Wybierz swoje powitanie

Dotyk jest jednak potrzebą tak silnie zakorzenioną w naszych umysłach, że nie wyobrażamy sobie powitania bez kontaktu cielesnego, dlatego mimo pandemii ludzie zaczynają wymyślać różnego rodzaju sposoby na bezpieczny dotyk. Sięgają również po gesty znane w obcych kulturach, aby przystosować je do naszych warunków.

Ty też możesz z nich skorzystać. Wybierz model powitania, który ci najbardziej pasuje i rozpropaguj go wśród znajomych!

Dotykanie łokciem

Nie wiadomo, kto wpadł na ten pomysł, ale popularność powitania za pomocą stuknięcia się łokciami zawdzięczamy burmistrzowi Nowego Yorku. Bill de Blasio przywitał się w ten sposób z uczestnikami konferencji poświęconej epidemii koronawirusa, dając przykład bezpiecznego zachowania w czasie pandemii.  

Wuhan shake

Pochodzi oczywiście z Chin i polega na trącaniu się stopą na przywitanie. Pomysł podchwyciły media społecznościowe i dziś Wuhan shake jest popularny na całym świecie. 

 

Wai lub namaste

To tajski sposób powitania, polegający na ukłonie ze złożonymi dłońmi. Im wyżej są dłonie, tym większy szacunek do pozdrawianej osoby.

W czasie wykonywania ukłony osoba witająca się powinna mieć wzrok skierowany na witanego. Podobny gest powitania występuje w Indiach i tam znany jest pod nazwą namaste.

Błysk brwi

To dosłowne tłumaczenie rodzaju powitania stosowanego na Samoa. Polega na uśmiechnięciu się i uniesieniu brwi do góry na widok osoby, której chcemy powiedzieć dzień dobry.

Hawajski shaka

Gest powitania został przyjęty i spopularyzowany przez amerykańskich surferów. Aby przywitać się z kimś z daleka w ten sposób musisz zgiąć trzy środkowe palce dłoni i wyciągnąć  do góry kciuk oraz mały palec, a następnie potrząsnąć dłonią. Proste!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki