Koniec homeopatii? Raport prof. Glasziou
Dwa lata temu Śląski Uniwersytet Medyczny uruchomił studia podyplomowe z zakresu homeopatii. Ogłoszona niedawno przez australijskich ekspertów konkluzja, że homeopatia niczego nie leczy, wydaje się podważać sens istnienia tego typu studiów.
Homeopatia stosowana jest od ponad 200 lat, a rynek leków homeopatycznych kwitnie, wciąż jednak nie ma twardych naukowych dowodów na jej skuteczność. Z biegiem lat pojawiło się wiele prac opisujących zastosowanie homeopatii w leczeniu rozmaitych chorób.
Raport prof. Glasziou
Australijska Narodowa Rada Zdrowia i Badań Medycznych (NHMRC) zleciła analizę tych badań zespołowi naukowców z Bond University pod kierunkiem prof. Paula Glasziou.
Końcowy wniosek raportu prof. Paula Glasziou: nie istnieją niepodważalne dowody na skuteczność homeopatii.
Wzięli oni pod lupę 57 przeglądów systematycznych obejmujących wyniki 176 badań nad skutecznością homeopatii w leczeniu 68 różnych jednostek chorobowych. Z ich analizy wynika, że w przypadku wielu schorzeń, takich jak astma, zaburzenia lękowe, bóle głowy, migrena, przeziębienie, PMS, bóle o różnej etiologii, działanie środków homeopatycznych jest tylko efektem placebo. Na szereg dolegliwości i chorób, m.in. artretyzm, zaburzenia snu, zespół chronicznego zmęczenia, egzemę, oparzenia czy trądzik, środki homeopatyczne nie działają w ogóle. Zespół prof. Glasziou podważył też naukową rzetelność tych badań, które wykazywały działanie terapeutyczne homeopatii – obejmowały one małe grupy pacjentów i obarczone były błędami metodologicznymi.
Homeopatia - pomaga czy szkodzi
Zwolennicy homeopatii argumentują, że stosowanie leków o tak dużym stopniu rozcieńczenia nie zaszkodzi, a może odnieść pozytywny skutek. Eksperci NHMRC wskazują jednak, że szkodliwość tej alternatywnej terapii polega na czym innym: decydując się na homeopatię, ludzie mogą ryzykować zdrowie, gdyż czasami jednocześnie rezygnują z terapii, co do których bezpieczeństwa i skuteczności istnieją wiarygodne dowody. Według ekspertów nie powinno się stosować homeopatii zwłaszcza w leczeniu chorób przewlekłych, poważnych albo potencjalnie poważnych.
Stanowisko Naczelnej Izby Lekarskiej
NIL zaapelowała do lekarzy i lekarzy dentystów o rozwagę w korzystaniu ze szkoleń z zakresu metod postępowania o niepotwierdzonej naukowo skuteczności. W dokumencie z 11.04.2014 r. czytamy m.in.:
"produkty homeopatyczne są dopuszczone do obrotu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, a niektóre dostępne są wyłącznie na podstawie recepty lekarskiej. Nie zmienia to faktu, iż brak naukowych dowodów potwierdzających skuteczność tych środków. (…) Ponieważ zgodnie z treścią art. 4 ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty mają oni obowiązek wykonywać zawód zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, to przydatność studiów podyplomowych, kursów i innych form kształcenia w zakresie metod postępowania niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną w praktyce lekarskiej i dentystycznej jest zerowa".
Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN