Komunia święta w maseczce. O czym należy bezwzględnie pamiętać?
W kościele jedyną osobą bez maseczki może być ksiądz. Jak jednak przyjąć komunię świętą w maseczce? Jak brać udział w mszy i nie łamać obowiązujących zasad?
Od obowiązku noszenia maseczki, według rozporządzenia ministra zdrowia, zwolniony jest "duchowny sprawujący kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania". W każdej innej sytuacji musi on mieć maseczkę na twarzy.
Wszyscy poza księdzem - ministranci i wszyscy wierni, którzy są w kościele, muszą zasłaniać usta i nos. Jak w takiej sytuacji przyjąć komunię świętą? Diecezja opolska informuje, że "twarz można odsłonić przy przyjmowaniu Komunii świętej w taki sposób, aby nie dotykać rękami zewnętrznej części maski".
Warto także pamiętać, że lekarze zalecają, aby komunię przyjmować na rękę. Można także przyjąć ją w postaci duchowej. Jeśli chodzi o spowiedź, to należy pamiętać, że zarówno ksiądz jak i osoba spowiadająca się muszą mieć maseczki.
Pamiętajcie także, że w kościele każdy wierny musi zachować odstęp od innych, a ilość uczestników mszy uzależniona jest od powierzchni kościoła. Każdy z wiernych powinien mieć dla siebie przestrzeń.
Warto wiedzieć: Przyłbica - gdzie kupić, cena, dezynfekcja. Przyłbica zamiast maseczki
Jak można zarazić się koronawirusem z Chin?
Koronawirusem można zarazić się dwa razy? Eksperci wciąż prowadzą badania