Komu przysługuje dodatkowa przerwa w pracy? Te osoby mają prawo do odpoczynku w ciągu dnia
Zgodnie z Kodeksem Pracy długość przerwy od wykonywanych obowiązków jest uzależniona od wymiaru czasu pracy. W przypadku, gdy osoba pracuje powyżej sześciu godzin, ma prawo do odpoczynku wynoszącego co najmniej 15 minut. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, iż może liczyć również na dodatkowy czas wolny.
Podczas upałów wykonywanie obowiązków bywa wyjątkowo uciążliwe. Zwłaszcza, kiedy zadania są realizowane na zewnątrz, wymagają wysiłku fizycznego lub psychicznego, a o klimatyzacji można jedynie pomarzyć. Wówczas każdy czeka na upragnioną przerwę, aby schłodzić nieco ciało lub po prostu odetchnąć. Okazuje się, że dla wielu grup dostępne są dodatkowe przerwy w pracy. Sprawdzamy, kto może na nie liczyć.
Przerwa w pracy - zasady ogólne
Przerwa od pełnienia obowiązków należy się każdemu. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Jednak jej wymiar w dużym stopniu zależy od czasu pracy wykonywanej w ciągu dnia. Kodeks Pracy ujmuje to w następujący sposób:
Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika:
- wynosi co najmniej 6 godzin - pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut;
- jest dłuższy niż 9 godzin - pracownik ma prawo do dodatkowej przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut;
- jest dłuższy niż 16 godzin - pracownik ma prawo do kolejnej przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut.
Tego typu regulacja wynika z treści Art. 134, paragrafu 1. Dz.U.2023.1465 t.j. Warto zaznaczyć, że zgodnie z paragrafem 2. przerwa jest wliczana do czasu pracy.
Natomiast art. 141 Kodeksu Pracy informuje, że pracodawca ma prawo wprowadzić jedną przerwę niewliczaną do czasu pracy. Wówczas wynosi ona 60 minut i może być przeznaczona na załatwienie prywatnych spaw lub spożycie posiłku.
Dodatkowe przerwy w pracy. Kto może liczyć na odpoczynek?
Jeśli jesteś młodą mamą, która wróciła do pracy, ale dziecko nadal jest karmione piersią, to możesz liczyć na dodatkową przerwę. Gwarantuje ci ją zapis w Kodeksie Pracy, który brzmi następująco:
"Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Pracownica karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy, po 45 minut każda. Przerwy na karmienie mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie". Art. 187 KP.
Natomiast jeżeli kobieta pracuje w wymiarze nieprzekraczającym czterech godzin dziennie, przerwa na karmienie nie przysługuje. Jak stanowi prawo, matka pracująca do sześciu godzin dziennie może liczyć na jedną przerwę na karmienie.
Kolejną grupą, która ma prawo, do dodatkowej przerwy są tzw. pracownicy młodociani. Są to osoby, które ukończyły 15. rok życia i podlegają szczególnej ochronie. Zgodnie z Kodeksem Pracy w przypadku, gdy dobowy wymiar pracy jest dłuższy niż cztery i pół godziny, pracownik młodociany ma prawo do przerwy trwającej nieprzerwanie 30 minut.
Pracujesz przed komputerem? Te przepisy mogą zaskoczyć
Wiele osób wykonuje obowiązki przed komputerem. Zarówno urzędnicy, jak i szeroko rozumiana grupa pracowników biurowych oraz programiści, informatycy, czy dziennikarze pracują przed monitorem ekranowym.
Dodatkowa przerwa wynika tym razem z paragrafu 7. pkt. 2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. z 1998 r., Nr 148, poz. 973).
Zgodnie z tą regulacją pracownik ma prawo do dodatkowej przerwy w wymiarze co najmniej pięciu minut po każdej przepracowanej godzinie. Zaznaczamy, że odpoczynek jest wliczany do czasu pracy. Warto jednak podkreślić, że tego typu przerwa nie należy się każdemu, a wyłącznie osobom, które pracują regularnie przy komputerze, przez co najmniej połowę pełnego wymiaru czasu pracy.