Kolor i ilość krwi w trakcie miesiączki może wiele powiedzieć o twoim zdrowiu. Ekspertka wyjaśnia, co powinno zaniepokoić

2022-08-26 9:20

Jasnoczerwona lub ciemnoczerwona, niekiedy ze skrzepami - każda miesiączkująca kobieta wie, że krew na podpasce nie zawsze jest taka sama. Niekiedy jednak barwa krwi, jej zapach lub ilość może być istotnym wskaźnikiem stanu zdrowia i zwiastować określone problemy. Co zatem jest normalne, a co powinno wzbudzić czujność i skłonić do wizyty u ginekologa?

Kolor i ilość krwi w trakcie miesiączki może wiele powiedzieć o twoim zdrowiu
Autor: Getty Images

Kolor krwi menstruacyjnej zmienia się w zależności od dnia okresu. Na początku jest ona zwykle jasnoczerwona, wraz z upływem czasu ciemnieje. Na jej barwę wpływ mają różne czynniki - na przykład przyjmowane leki i aktywność fizyczna. U kobiet, które uprawiają sport w trakcie menstruacji krew zwykle jest jaśniejsza, ponieważ nie zalega w macicy.

Znaczenie ma również ilość wypijanych płynów - im jest ich więcej, tym krew jest rzadsza i mniej w niej ciemnych skrzepów. I chociaż na podstawie koloru krwi miesiączkowej trudno jest postawić ostateczną diagnozę, eksperci są zdania, że jej barwa oraz zapach mogą stanowić ważny wskaźnik stanu zdrowia, zwłaszcza w połączeniu z innymi danymi, w tym długością trwania miesiączki i jej intensywnością.

Jakie kolory krwi menstruacyjnej powinny zaniepokoić?

Jak wyjaśnia dr Jessika Shepherd, ginekolog i doradca medyczny, w rozmowie z Huffington Post, temu, co znajduje się w podpasce, warto uważnie przyglądać się przez cały czas menstruacji. Nie należy przejmować się tym, że jasna początkowo krew staje się coraz ciemniejsza, gdyż jest to objaw zupełnie normalny. Niepokój powinna za to wzbudzić krew:

  • jasnoróżowa - może oznaczać anemię lub niski poziom estrogenów, hormonów produkowanych przez jajniki. W tym drugim przypadku kolor krwi wynika z jej zmieszania ze śluzem wytwarzanym przez gruczoły szyjki macicy w reakcji na zmianę poziomu hormonów.
  • czerwona krew z dużą ilością skrzepów - może zwiastować mięśniaki macicy, zaburzenia krzepliwości krwi, a także niski poziom progesteronu i wysoki poziom estrogenów.
  • ciemna krew w początkowej fazie menstruacji - może wskazywać na niedrożność pochwy zwłaszcza, jeśli pojawi się gorączka, obrzęk i cuchnąca wydzielina.
  • szaro-czerwona krew o nieprzyjemnym zapachu - to prawdopodobna oznaka infekcji intymnej. Zwykle towarzyszą temu inne objawy infekcji, takie jak podrażnienie czy świąd.

Znaczenie ma również długość okresu i jego natężenie

Ekspertka tłumaczy, że czujność powinny wzbudzić również takie objawy jak natężenie krwawienia oraz czas trwania menstruacji. Jeśli krwawienie jest silne, wymagające zmiany podpaski lub tamponu częściej niż co dwie godziny, pojawiają się zawroty głowy, nadmierne zmęczenie i osłabienie, należy pilnie umówić się do lekarza.

Podobną czujność powinna wzbudzić obecność dużych skrzepów (niezależnie od koloru krwi), silne skurcze brzucha w trakcie miesiączki, krwawienie przedłużające się, trwające dłużej niż osiem dni, a także krwawienia pojawiające się między miesiączkami. Każdy z tych objawów wymaga diagnostyki ginekologicznej.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki