Kolejny wirus przekroczył granice. Nie żyje mężczyzna chory na gorączkę Lassa
Mężczyzna w średnim wieku zmarł na gorączkę Lassa – krwotoczną chorobę wirusową, należącą do tej samej kategorii co Ebola. Służby sprawdzają, z kim miał kontakt, a WHO uspokaja. Jednak z uwagi m.in. na zmiany klimatu choroby dotychczas tropikalne,jak gorączka Zachodniego Nilu, pojawiają się nawet w Polsce. Sprawdź objawy, rokowania i drogi transmisji gorączki krwotocznej Lassa.
Nie żyje mężczyzna zarażony gorączką Lassa
Nie żyje mężczyzna zarażony gorączką Lassa. To gorączka krwotoczna, należąca do tej samej kategorii co Ebola.
Dane zmarłego nie zostały podane do publicznej wiadomości. Przekazano, że pacjent był w średnim wieku. Zachorował po podróży do Afryki Zachodniej, gdzie prawdopodobnie się zaraził.
Do zgonu doszło w stanie Iowa. Lokalne władze uspokajają, że ryzyko transmisji jest niskie. Sytuacja jest badana, a służby sprawdzają, z kim zmarły miał kontakt.
Należy jednak mieć na uwadze, że co roku od 100 tys. do 300 tys. osób ulega zakażeniu gorączką Lassa, głównie w Afryce, gdzie choroba jest endemiczna. Przypadki odnotowywane poza Afryką są uważane za związane z podróżami.
Gorączka Lassa - przebieg, objawy, przyczyny, rokowania
W przebiegu gorączki Lassa mogą pojawiać się m.in. takie objawy jak wymioty - niekiedy krwawe - i biegunki, także z krwią. Pacjenci cierpią z powodu bólów brzucha, mogą mieć bóle klatki piersiowej, duszności, trudności w oddychaniu. Ponadto występuje gorączka, bóle głowy i ogólne zmęczenie.
Może pojawić się opuchlizna twarzy, zapalenie śluzówek, krwawienie ze śluzówek, silne osłabienie, osłabienie mięśni, nadciśnienie, niedociśnienie, przyspieszenie akcji serca, zapalenie gardła, zapalenie opłucnej, zapalenie mózgu, zapalenie opon mózgowych, zaburzenia słuchu oraz inne objawy neurologiczne.
Dżuma - zapomniana choroba powraca
Drogą zakażenia, w przypadku gorączki Lassa, są płyny ustrojowe osoby chorej – np. krew, mocz, nasienie, mleko matki. W Afryce gorączka Lassa najczęściej rozprzestrzenia się za pośrednictwem myszorówki natalskiej, przez kontakt z przedmiotami zanieczyszczonymi jej moczem, odchodami, przez spożycie skażonego jedzenia lub nawet przez spożycie wspomnianych gryzoni, które w omawianych rejonach są cenionym przysmakiem.
Ile osób umiera na gorączkę Lassa?
Jednak WHO uspokaja: wiele osób - ok. 80 proc. - przechodzi chorobę łagodnie, bez objawów. Natomiast ok. 20 proc. to przypadki poważne, z komplikacjami.
CZYTAJ TEŻ: Gorączka Zachodniego Nilu - co to za choroba? Drogi zakażenia, objawy, leczenie
Na ten moment szacuje się liczbę zgonów na poziomie ok. 15-20 proc. W przypadku osób leczonych umiera tylko 1 proc. W okresach epidemii dochodzi jednak do zgonu nawet co drugiej zakażonej osoby.
Gorączka Lassa to wirusowa gorączka krwotoczna o ostrym przebiegu. Po raz pierwszy opisano ją w mieście Lassa (Nigeria) w 1969 r. Wcześniej znano już wiele przypadków, ale nie identyfikowano ich z tym wirusem.
Choroba jest powszechna w Zachodniej Afryce, gdzie wielokrotnie obserwowano wybuchy epidemii, m.in. w Nigerii, Liberii, Sierra Leone, Gwinei i Republice Środkowoafrykańskiej.
Na mniejszą skalę odnotowuje się przypadki zakażeń w Kongu, Mali, Senegalu oraz przenoszenie poza tereny endemiczne do krajów takich jak m.in. USA, Wielka Brytania, Holandia, Japonia, Izrael. Na razie nie wynaleziono szczepionki przeciwko gorączce Lassa.
Kluczowe jest szybkie wdrożenie leczenia. Skuteczna jest rybawiryna, szerokospektralny lek przeciwwirusowy, który dobrze działa na wirusy RNA.