Kolejki po szczepionki. Trwa uzupełnianie obowiązkowych szczepień

2025-04-29 9:13

Liczba rodziców, którzy przypomnieli sobie o szczepieniach dzieci, wzrasta – zauważył dr Paweł Grzesiowski. W niektórych placówkach pojawiają się nawet... kolejki po szczepionki. Taka sytuacja cieszy, z perspektywy dbania o zdrowie społeczne, gdyż w ostatnich latach obserwowano wzrost odmów, jeśli chodzi o szczepienia. W efekcie obserwowano też wzrost liczby przypadków zachorowań na choroby zakaźne, które wcześniej wydawały się już wyeliminowane. Jakie szczepienia cieszą się teraz zainteresowaniem?

Kolejki po szczepionki. Trwa uzupełnianie obowiązkowych szczepień
Autor: GettyImages Kolejki po szczepionki. Trwa uzupełnianie obowiązkowych szczepień

Trwa wielkie uzupełnianie szczepień

- Rodzice zaczęli zgłaszać swoje dzieci na brakujące szczepienia uzupełniające - poinformował w poniedziałek główny inspektor sanitarny Paweł Grzesiowski. Dodał, że jest to efekt trwającej od początku kwietnia kontroli kart szczepień.

Grzesiowski powiedział dziennikarzom na briefingu, że w ciągu miesiąca w niektórych miejscach zgłosiło się na uzupełnienie szczepień nawet kilkadziesiąt dzieci tylko dlatego, że rodzice usłyszeli, że będzie kontrola kart szczepień.

- Mówię tu głównie o dzieciach między szóstym a czternastym rokiem życia. To jest taki moment, kiedy wielu rodziców zapomina o szczepieniach, po prostu. Szkoła nie przypomina, lekarz rodzinny też nie przypomina i termin ucieka

- zaznaczył Grzesiowski. Dodał, że rodzice zaczęli przeglądać książeczki szczepień swoich dzieci i zorientowali się, że brakuje szczepień uzupełniających.

Otyłość - choroba, nie wybór. Debata poradnikzdrowie.pl

Jak można uzupełnić szczepienia dziecka

- Mamy teraz wręcz skargi, że są tak długie terminy oczekiwania na szczepienia - powiedział Grzesiowski. Dodał, że to oczekiwany, uboczny efekt kontroli kart szczepień.

1 kwietnia rozpoczęła się kontrola kart szczepień. GIS podkreśla, że chce sprawdzić dokładną liczbę osób zaszczepionych przeciwko konkretnym chorobom.

Kontrola GIS obejmuje blisko 10 tys. publicznych i prywatnych poradni i przychodni, w których są punkty szczepień. Sprawdzonych ma zostać 7,5 mln kart szczepień.

X Kongres Wyzwań Zdrowotnych

Jakie są obowiązkowe szczepienia w Polsce 

Do obowiązkowych należą szczepienia przeciwko: gruźlicy, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, błonicy, krztuścowi, tężcowi, ostremu nagminnemu porażeniu dziecięcemu (poliomyelitis), odrze, śwince, różyczce, inwazyjnemu zakażeniu pneumokokowemu, inwazyjnym zakażeniom Haemophilus influenzae typu B, zakażeniom wywołanym przez rotawirusy, ospie wietrznej.

Pierwsze szczepienia przeciwko gruźlicy oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B dziecko otrzymuje jeszcze w szpitalu, w pierwszej dobie swojego życia. Kolejne szczepienia należy wykonać w 6–8 tygodniu życia dziecka.

Wykonuje je wybrany przez rodziców lekarz w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. Po szóstym roku życia do wykonania są szczepienia uzupełniające przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, polio, odrze, śwince, różyczce.

Poradnik Zdrowie Google News

W 2023 r. zanotowano w Polsce ponad 87 tys. odmów szczepień, czyli kilkakrotnie więcej niż w poprzednich latach.

Siła Kobiet
RZADKIE CHOROBY, czyli życie z zespołem Arnolda-Chiariego. SIŁA KOBIET

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki