Koktajl na sen zdobywa ogromną popularność. Ekspert wyjaśnia, czy "Sleepy girl mocktail" naprawdę działa

2024-12-11 12:59

„Senny koktajl” szturmem zdobywa media społecznościowe jako sposób na problemy z zasypianiem. Wiele osób promuje go, twierdząc, że jest on idealnym rozwiązaniem na ich problemy z bezsennością. Czy rzeczywiście może być skuteczny? Sprawdziliśmy, jak oceniają go specjaliści.

Koktajl na sen zdobywa ogromną popularność. Ekspert wyjaśnia czy działa
Autor: fot. Getty Images Koktajl na sen zdobywa ogromną popularność. Ekspert wyjaśnia czy działa

Bezsenność to problem, z którym boryka się wiele osób. Może być chroniczna lub zdarzać się raz na jakiś czas. Za każdym razem jest jednak źródłem sporej frustracji. Nic dziwnego więc, że często szukamy sprawdzonych sposobów, które pomogą zasnąć.

Koktajl, który pomoże zasnąć? Ekspert tłumaczy

W internecie można znaleźć wiele różnych sposobów, które mają ułatwić zasypianie. Jednak to czy rzeczywiście działają to zupełnie inna sprawa. W związku z tym ekspert medyczny o pseudonimie Dr Sood postanowił wziąć pod lupę "Sleepy girl mocktail" - popularny w social mediach napój, który ma ułatwiać zapadnięcie w sen. 

Swoimi refleksjami na ten temat podzielił się w filmie na TikToku. Wytłumaczył, że "Sleepy girl mocktail" składa się z wody gazowanej, soku z kwaśnej wiśni i glicynianu magnezu. 

Wytłumaczył, że w soku z kwaśnej wiśni znajduje się naturalna melatonina, która daje ciału sygnał, że już pora spać. Glicynian magnezu natomiast według badań pomoże nam nie tylko zasnąć, ale również się zrelaksować.

Poradnik Zdrowie: Epidemia bezsenności - webinar z psychiatrą

Eksperci zachwalają. Naturalny sposób na zaśnięcie

Dr Sood nie jest jednak jedynym, który wypowiadał się o tym chwalonym przez wielu napoju. Opowiedział o nim również Dr Bhavini Shsh, lekarz rodzinny w OnlineDoctor. On również podkreślił, że cierpkie wiśnie zawierają wysoki poziom melatoniny, znanej również jako hormon snu.

Co więcej, zawierają również tryptofan, czyli aminokwas, który wykorzystywany jest w produkcji melatoniny i serotoniny. Zaznaczył również, że badania sugerują związek pomiędzy spożyciem magnezu a jakością snu. Naukowcy powiązali wyższy poziom magnezu z lepszym snem, dłuższym czasem snu i mniejszym zmęczeniem w ciągu dnia.

Pamiętaj o higienie snu. Może zrobić ogromną różnicę

Trzeba również pamiętać o odpowiedniej higienie snu, która może mieć ogromny wpływ na to ile i jak śpimy. Warto zadbać o odpowiednią temperaturę w sypialni i pozbycie się źródeł ostrego światła.

Głośne dźwięki także nie będą dobrze wpływały na sen. Przed pójściem do łóżka powinniśmy również pamiętać o odstawieniu napoi kofeinowych. Nie powinno się ich pić nawet na kilka godzin przed zaśnięciem.

Warto również zminimalizować korzystanie z urządzeń elektronicznych emitujących niebieskie światło.

Zobacz również: Jak spać lepiej? 9 wskazówek na dobry sen

Poradnik Zdrowie Google News

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki