Kobiety w tym zawodzie bardziej narażone na raka piersi. Powodem groźne chemikalia

2024-11-15 12:49

Badanie opublikowane 28 sierpnia na łamach Toxic wskazują, że stosowanie specjalistycznych środków do gaszenia pożarów wiąże się z wyższym ryzykiem zachorowania na raka piersi. Naukowcy uważają, że istnieje aż 12 toksycznych substancji, które mogą szkodzić zdrowiu strażaczek.

Kobiety w tym zawodzie bardziej narażone na raka piersi. Powodem groźne chemikalia
Autor: Fot. Getty Images

Niektóre zawody ze względu na swoją specyfikę wiążą się z wyższym ryzykiem zachorowania na nowotwory. Przykładem są choćby osoby, które mają codzienny kontakt z kadmem, ołowiem czy azbestem. Tym razem jednak badacze przeanalizowali, jak na zdrowie wpływa praca strażaka.

Gadaj Zdrów EXTRA - Zaawansowany rak piersi

Praca w straży kontra rak piersi

Zawód strażaka wiąże się z dużym ryzykiem dla zdrowia, a czasem nawet i życia. Już samo gaszenie pożarów, które wymaga często wchodzenia do walących się budynków, sprawia, że nigdy nie wiadomo jak to się skończy. Nie brakuje historii, kiedy ktoś ginie podczas służby. 

Okazuje się jednak, że poza z góry znanym ryzykiem jest jeszcze kolejny czynnik niebezpieczny dla zdrowia. Chodzi o substancje chemiczne wykorzystywane do gaszenia, po które strażacy sięgają w określonych sytuacjach. 

Analiza naukowa opublikowana na łamach Toxic wykazała, że istnieje, aż 12 substancji chemicznych, na które są narażeni strażacy podczas wykonywanych obowiązków. Co więcej, są one powiązane z ryzykiem zachorowania na raka piersi.

Grupa naukowców przeanalizowała dane Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC) i amerykańskiego Narodowego Programu Toksykologicznego. Celem było zidentyfikowanie substancji chemicznych, które powodują guzy piersi u zwierząt, ponieważ to takie chemikalia prawdopodobnie zwiększają ryzyko raka piersi u ludzi. 

Dodatkowo zespół badaczy znalazł chemikalia, które były powiązane z rakiem piersi w badaniach na ludziach. Na liście wymieniono m.in. benzen, WWA, aldehyd octowy, styren, dioksyny, środki zmniejszające palność, PFAS i PCB. 

Środki gaśnicze i spaliny. Ryzyko raka piersi wśród strażaków

Główna autorka badań, Ruthann A. Rudel z Silent Spring Institute w Newton, USA, wyjaśniła, że już wcześniejsze badania wykazały, iż wśród strażaczek pracujących w San Francisco odnotowano wyższy poziom rakotwórczego PFAS we krwi aniżeli wśród kobiet, które pracowały w tym mieście na stanowiskach biurowych. 

Badania wykazały także, że w organizmach strażaczek występuje znacznie wyższe stężenie środków zmniejszających palność. A to właśnie m.in. one uznawane są jako substancje o potencjale rakotwórczym.

Nie ustalono jednak, skąd pochodzą wspomniane substancje. Dlatego należy ustalić, czy źródłem problemu jest używany sprzęt, czy jednak trzeba szukać innego punku zaczepienia.

Jeśli okaże się, że chemikalia są dodawane do sprzętu strażackiego, ważne jest, aby o tym wiedzieć, aby można je było zastąpić bezpieczniejszymi alternatywami

- tłumaczy Rudel.

Naukowczyni dodaje, że wykryte we krwi wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) to cząstki spalin wydostające się z wysokoprężnych wozów strażackich. Stąd bardzo ważne jest to, aby dokładnie przeanalizować sprzęt używany przez strażaków, by dzięki temu w przyszłości zminimalizować ryzyko występowania raka piersi.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki