Kleszcze spotkasz nawet w przydomowym ogródku! Dlaczego jest ich tak dużo?
Coraz częściej kleszcze występują na terenach miejskich czy w parkach. Eksperci alarmują, że rośnie nie tylko ich liczebność, ale powiększa się również terytorium ich występowania Są niebezpieczne, ponieważ mogą przenosić groźne choroby takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Gdzie trzeba uważać na kleszcze i jak się przed nimi chronić?
Kleszcze to zagrożenie, które musimy brać pod uwagę już nie tylko w czasie wycieczki do lasu. Coraz częściej kleszcze występują również na terenach miejskich, na zielonych skwerach czy łąkach w parkach miejskich. Wybierając się na spacer do parku, musimy mieć świadomość, że tam również może przydarzyć nam się niemiła niespodzianka w postaci ukąszenia kleszcza.
Nie ma zimy, są kleszcze
Powiększa się nie tylko terytorium, na którym występują kleszcze, ale również rośnie ich liczebność. Sprzyjają temu ciepłe zimy. - Zimy są takie, jakie są, czyli generalnie słabsze, mniej jest śniegu. Mrozy też są krótkookresowo i kleszcze zaczynają już swoją aktywność właściwie, jak jest kilka stopni "na plusie" - powiedział prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu dla TVN Meteo.
Kleszcze przenoszą choroby
Kleszcze mogą przenosić groźne choroby, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu czy boreliozę. W tym roku na kleszczowe zapalenie mózgu zapadły już 44 osoby, a to przecież dopiero początek sezonu. Niestety, nawet szybkie usunięcie kleszcza (np. od razu po powrocie do domu z parku) nie daje nam gwarancji, że nie zakaziliśmy się chorobą przenoszoną przez kleszcze. Im szybciej jednak pozbędziemy się insekta, tym lepiej, dlatego zawsze po powrocie do domu należy dokładnie oglądać odzież i skórę, by szybko wychwycić obecność intruza.
Borelioza — groźna choroba odkleszczowa
Borelioza to szczególnie niebezpieczna choroba zakaźna, którą można się zarazić po ukąszeniu kleszcza. W 2022 roku odnotowano w Polsce 173 tysiące przypadków zachorowań na boreliozę. Wywołują ją bakterie krętki Borrelia burgdorferi. Charakterystycznym objawem boreliozy jest rumień wędrujący, który pojawia się w ciągu kilku tygodni od ukąszenia. Nie występuje on u wszystkich osób, a jedynie u 45-60 procent zakażonych, dlatego borelioza może rozwijać się w organizmie i nie dawać żadnych objawów.
Symptomy tej choroby mogą być mylące. Najczęściej w pierwszej fazie pojawiają się bóle i zawroty głowy, przewlekłe zmęczenie. Z czasem choroba atakuje układ nerwowy, a także stawy. Mogą wystąpić stany zapalne stawów, porażenie części ciała czy mięśni twarzy. Wczesne wykrycie choroby daje szansę na jej wyleczenie antybiotykami.
Kleszcze szczególnie niebezpieczne dla zwierząt
Kleszczy w parkach miejskich jest bardzo dużo i mogą one stanowić zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt. Żerują głównie w trawie lub na niskich zaroślach, czyli tam, gdzie najczęściej biegają psy. Po każdym spacerze należy dokładnie oglądać sierść pupila, bo może się okazać, że wrócił do domu z niemiłą niespodzianką. Jeśli zauważymy na skórze psa kleszcza, powinniśmy szybko go usunąć. W przypadku problemów warto jak najszybciej udać się do weterynarza.
Jak się zabezpieczyć przed kleszczami?
Na wycieczkę do parku lub lasu warto zakładać jasną odzież, na której szybko zauważymy insekty. Oprócz tego dobrze jest mieć wysokie buty (np. za kostkę), a także szczelnie zasłoniętą skórę. Pomocne może okazać się również spryskanie skóry mieszanką olejków, których nie lubią kleszcze, np. olejkiem lawendowym czy olejkiem z trawy cytrynowej.
Czytaj: Jakie są domowe sposoby na kleszcze?