Klamki, które niszczą koronawirusa. Czy pomogą uporać się z epidemią?
Australijczycy wynaleźli miedzianą powłokę, która - zastosowana na klamkach do drzwi - w ciągu krótkiego czasu pomaga pozbyć się wszystkich drobnoustrojów, w tym również koronawirusa. Czy ich pomysł pomoże szybciej wygrać z pandemią koronawirusa? Być może - dezynfekująca moc miedzi znana jest od dawna, a jej właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze poparte są badaniami naukowymi.
Powłoka, o której mowa, wykonana jest z miedzi - ale nie takiej zwykłej, lecz drukowanej za pomocą drukarek 3D i rozpylanej na powierzchniach, których najczęściej dotykają ludzie: przede wszystkim na klamkach do drzwi, ale też na balustradach schodów, wszelkiego rodzaju uchwytach czy przyciskach w windach.
Sprawdzi się nie tylko w domach, ale przede wszystkim tam, gdzie przebywa dużo osób, wśród których mogą być również ludzie zarażeni koronawirusem - np. w szpitalach, domach opieki, urzędach i instytucjach, ale także w centrach handlowych, na lotniskach czy w środkach transportu publicznego.
Jej twórcy wyszli z założenia, że skoro miedź zabija wirusy, bakterie i inne patogeny, to nałożenie jej na przedmioty wspólnego użytku może znacząco ograniczyć transmisję drobnoustrojów między ludźmi.
W jaki sposób miedź unieszkodliwia mikroby? Dokładny mechanizm jest jeszcze badany, jednak twórcy nowej miedzianej powłoki tłumaczą to tak: miedź uwalnia elektrycznie naładowane jony, które - pod wpływem wilgoci i tlenu - tworzą reaktywny tlen. Następnie przy jego udziale rozrywają zewnętrzną otoczkę bakterii lub wirusów i niszczą ich DNA lub RNA.
Ten mechanizm pokazuje poniższa grafika:
Wyniki badań, przeprowadzonych przez współpracujących z producentem naukowców wykazały, że w ciągu dwóch godzin miedziana powłoka unieszkodliwiła 96 proc. wirusów, a w ciągu 5 godzin - aż 99,2 proc. (w porównaniu do klamek i powierzchni ze zwykłej stali nierdzewnej).
Specjalna miedziana powłoka o nazwie ACTIVAT3D drukowana jest w zaawansowanej maszynie SPEE3D, w której metal jest również następnie rozpylany na konkretne powierzchnie. W odróżnieniu od tradycyjnych metod produkcji części miedzianych, technologia ta jest szybka i niedroga.
Tak wygląda maszyna do druku powłoki miedzianej:
Polecamy także:
- Większość z nas już przeszła koronawirusa? Nowe dane
- Nowe zasady wizyt u fryzjera i kosmetyczki
- Ginekolog online? Zobacz, na czym polega wizyta
- Chcesz schudnąć? Nadal możesz jeść, co lubisz. Wypróbuj nasz program dietetyczny
- Do kiedy maseczki będą obowiązkowe? Co grozi za brak maseczki?
- Jak bezpiecznie mierzyć ubrania w przymierzalniach?
- Ile osób naprawdę umarło z powodu epidemii?