Kiedyś stosowano go na trądzik i nadciśnienie. Teraz okazało się, że jest trujący

2024-05-13 11:38

Starzec jakubek to kolejna, po barszczu Sosnowskiego, roślina, na którą trzeba uważać. Rośnie w wielu miejscach i jest toksyczna nie tylko dla zwierząt, ale też dla ludzi. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego zagrożenia. Właśnie zaczęła kwitnąć, dlatego na spacerze warto mieć oczy szeroko otwarte.

Kiedyś stosowano go na trądzik i nadciśnienie. Teraz okazało się, że jest trujący
Autor: fot. Getty Images Kiedyś stosowano go na trądzik i nadciśnienie. Teraz okazało się, że jest trujący

Niegdyś uważany za roślinę leczniczą. Dziś wiemy, że szkodzi 

Starzec jakubek to roślina z rodziny astrowatych. Może osiągać wysokość nawet do 120 centymetrów. Jego łodyga rozgałęzia się w kwiatowe koszyczki, kwiatki są żółte, a łodyga zazwyczaj nie ma liści. Starzec jakubek występuje powszechnie na terenie Afryki Północnej, Azji i Europy. W Polsce tę roślinę również można znaleźć niemal wszędzie. Niezależnie czy jest to łąka, pole czy przestrzeń miejsca - warto mieć oczy szeroko otwarte, by się na nią nie natknąć.

Niegdyś starzec jakubek wykorzystywany był w leczeniu wielu dolegliwości. Medycyna ludowa wierzyła, że pomaga na kolki, bóle jelit, schorzenia wątroby, używano jej nawet do przemywania ran. Często była wykorzystywana do okładów na trudno gojące się rany, na przykład po operacjach. Używano jej również w przypadku problemów ze skórą, takich jak egzema czy trądzik. Wiele osób wierzyło również, że starzec jakubek ma działanie moczopędne i pobudzające pracę organów wewnętrznych, zwłaszcza wątroby. Używano go więc, by pobudzić procesy trawienne i wspomóc wydzielanie enzymów wątrobowych. Dopiero później okazało się, jak wielkim błędem było wykorzystywanie tej rośliny w celach medycznych. Udowodniono to w latach 50. XX wieku.

Poradnik Zdrowie - Rośliny lecznicze

Objawy zatrucia starcem jakubkiem

Jak się okazało, starzec jakubek nie tylko nie jest rośliną leczniczą, ale ma toksyczne działanie i może zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwór. Za takie działanie odpowiedzialne są  alkaloidy pirolizydynowe, które zawiera roślina. Istotne jest, że szkodzi nie tylko, kiedy jest świeża, ale również po wysuszeniu czy gdy zwiędnie. Nadleśnictwo Tomaszów ostrzega, że starzec może niszczyć wątrobę i ma działanie kancerogenne. Co więcej, jest również niezwykle niebezpieczny dla pasących się na łąkach zwierząt, które mogą się nim zatruć. 

Regularne spożywanie tej rośliny może początkowo dawać objawy zatrucia pokarmowego. Z czasem jednak może dojść do marskości wątroby. Oprócz tego mogą również wystąpić objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego. Po spożyciu starca mogą wystąpić:

  • wymioty
  • silne bóle brzucha
  • zażółcenie powłok skórnych
  • silny ból głowy
  • problemy z równowagą
  • zaburzenia świadomości.

Stężenie alkaloidów w starcu jakubku jest tak duże, że mogą one utrzymywać się w organizmie przez długi czas. Nie ma znaczenia, czy został spożyty jednorazowo w dużej ilości, czy był przyjmowany w mniejszych dawkach przez dłuższy czas. 

Sonda
Czy stosujesz naturalne metody leczenia i dbania o organizm?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki