Kiedy znikną kolejki do sanatorium na NFZ? Minister zdrowia zapowiada ważne zmiany

2022-08-01 8:16

Nawet trzy lata - tyle się czeka obecnie na miejsce w niektórych uzdrowiskach. To ma się zmienić m.in. dzięki zapowiadanej przez ministerstwo zdrowia reformie leczenia uzdrowiskowego. Jej najważniejsze efekty - z punktu widzenia pacjentów - to ograniczenie czasu oczekiwania na wyjazd do sanatorium i upłynnienie ruchu . Jednak, jak zapowiada minister zdrowia, zmiany te nie nastąpią od razu.

Sanatorium
Autor: Getty Images

O kolejkach do sanatorium na NFZ minister zdrowia Adam Niedzielski mówił w rozmowie z dziennikiem Fakt. "Tak jak reformujemy Podstawową Opiekę Zdrowotną, tak reformujemy leczenie sanatoryjne". - powiedział minister.

Kiedy znikną kolejki do sanatoriów?

W rozmowie z dziennikiem minister zdrowia koncentrował się przede wszystkim na zmianach w podstawowej opiece zdrowotnej i kolejkach do specjalistów. Wspomniał również o kolejkach do sanatorium w ramach umów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jak powiedział: "Niedługo wejdzie w życie reforma, która da pacjentowi możliwość samodzielnego decydowania, gdzie chce wyjechać na leczenie i rehabilitację. Będzie miał do dyspozycji listę sanatoriów z ich pełnym opisem oraz czasem oczekiwania i to pacjent zdecyduje, dokąd chce jechać i tym samym ile może czekać."

Zdaniem szefa resortu zdrowia zmiana, polegająca na tym, że to sam zainteresowany zdecyduje o wyborze miejsca, w którym chce się leczyć uzdrowiskowo, poprawi sytuację - lecz nie od razu. Jak stwierdził: "To upłynni ruch i ograniczy kolejki, ale przecież od razu na trzy-cztery ich nie zlikwiduje. Na pewno jednak pacjenci odczują tę zmianę. "

We wcześniejszych wywiadach minister zdrowia zapowiadał, że z reformą lecznictwa uzdrowiskowego wiąże się potrzeba stworzenia specjalnego systemu teleinformatycznego, gdyż po nowelizacji przepisów pacjent nie będzie już musiał dostarczać do NFZ skierowania od lekarza, lecz dostanie kod, służący do rejestracji pobytu w określonym sanatorium.

Jak wyjechać na leczenie do sanatorium?

Obecnie by wyjechać na leczenie uzdrowiskowe potrzebne jest skierowanie, które wystawia lekarz POZ. W skierowaniu musi on dokładnie opisać stan zdrowia pacjenta, określając szczególnie stopień samodzielności, a także wypełniając rubrykę dotyczącą przeciwwskazań do zabiegów z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych.

Skierowanie to trzeba następnie dostarczyć do oddziału NFZ - pocztą lub osobiście. Zostanie ono zarejestrowane i otrzyma indywidualny numer, a następnie będzie przekazane lekarzowi specjaliście w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej, który - zgodnie z informacjami na stronie NFZ - "dokonuje aprobaty skierowania pod względem celowości leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej".

O zakwalifikowaniu do leczenia uzdrowiskowego pacjent informowany jest listownie - po otrzymaniu pierwszej informacji przychodzi kolejne, pisemne powiadomienie o terminie wyjazdu (obecnie średni czas oczekiwania, jak informuje NFZ, to ok. 2 lata).

Jak wygląda życie z chorobą reumatyczną?

Wyższe opłaty za pobyt w sanatorium

Reforma nie zmieni niczego w zakresie finansowania leczenia sanatoryjnego - tak, jak do tej pory, zabiegi nadal będą dla pacjenta bezpłatne (zapłaci za nie NFZ) - pacjent dopłaci natomiast za wyżywienie i zakwaterowanie. Te koszty wyższe są od maja 2022r., a ich wysokość zależy od sezonu, w jakim ma miejsce pobyt w sanatorium.  

Zgodnie z informacjami widniejącymi na stronie NFZ nowe stawki (za dzień) zależą od sezonu rozliczeniowego oraz od standardu zakwaterowania. Pierwsza kwota obowiązuje w okresie od 1 października do 30 kwietnia, druga - od 1 maja do 30 września. Stawki te wynoszą odpowiednio: 

  • pokój jednoosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym (32,6 zł /40,9 zł);
  • pokój jednoosobowy w studiu (26,1 zł /37,4 zł);
  • pokój jednoosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego (24,9 zł/33,2 zł);
  • pokój dwuosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym (19,5 zł/27,3 zł);
  • pokój dwuosobowy w studiu (16,5 zł/24,9 zł);
  • pokój dwuosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego (14,2 zł/19,5 zł);
  • pokój wieloosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym (12,5 zł/14,8 zł);
  • pokój wieloosobowy w studiu (11,9 zł/13,6 zł);
  • pokój wieloosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego (10,6 zł/11,9 zł).

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki