Kiedy warto zrobić badania w kierunku cukrzycy typu 2? Nowe zalecenia ekspertów
Badania przesiewowe w kierunku stanu przedcukrzycowego i cukrzycy typu 2 powinny być rutynowo zlecane pacjentom z nadwagą lub otyłością co najmniej o pięć lat wcześniej niż obecnie - twierdzą eksperci z The United States Preventive Services Task Force. Nowe zalecenie pozwoliłoby znacząco ograniczyć liczbę nowych przypadków cukrzycy typu 2, która nie tylko w USA przybiera rozmiary epidemii.
Zespół zadaniowy ds. usług prewencyjnych w Stanach Zjednoczonych wydał nowe zalecenie między innymi z powodu alarmujących danych, z których wynika, że tylko w ubiegłym roku z powodu cukrzycy typu 2 doszło do aż 29 proc. wzrostu zgonów wśród osób w wieku 29-44 lat.
Zalecenie, które opublikowano w czasopiśmie medycznym JAMA, oparto również na wynikach badań, sugerujących, że ryzyko cukrzycy typu 2 znacznie wzrasta w wieku 35 lat.
Dlatego eksperci zalecają, by badania w kierunku stanu przedcukrzycowego i cukrzycy wykonywały osoby, które osiągnęły 35 lat, przede wszystkim pacjenci z nadwagą i otyłością, u których ryzyko choroby jest dużo wyższe.
Wg amerykańskich danych jeden na trzech Amerykanów ma stan przedcukrzycowy, a więc wyższy niż normalny poziom cukru we krwi, który zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2. Na cukrzycę cierpi obecnie 13 proc. populacji amerykańskiej, a większość osób ma cukrzycę typu 2.
W Polsce na cukrzycę choruje 3 miliony osób (9,1 proc. populacji), jednak dane te mogą być niedoszacowane, bo wiele osób dowiaduje się o chorobie wówczas, kiedy jest ona już mocno zaawansowana.
Stan przedcukrzycowy jest sygnałem alarmowym: zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę, ale nie zawsze rozwija się w cukrzycę. To okres, kiedy jeszcze można interweniować: zmienić styl życia i dietę, a jeśli lekarz uzna to za niezbędne, przyjmować leki normalizujące poziom cukru.
Równie ważne jest również wykrycie cukrzycy typu 2 w początkowym stadium, bo wtedy można opóźnić jej progresję i zapobiec powikłaniom cukrzycy, w tym problemom sercowo-naczyniowym, chorobom nerek, utracie wzroku, udarowi czy amputacji kończyn.
Jak wyjaśnił dr. Michael Barry, wiceprzewodniczący The United States Preventive Services Task Force, prof. medycyny w Harvard Medical School i klinicysta w Massachusetts General Hospital, zalecenia dotyczące badań aktualizowane są w oparciu o nowe dowody co pięć lat.
Aktualna aktualizacja została podyktowana danymi, które wskazują, że obniżenie wieku badań w kierunku cukrzycy typu 2 z 40 do 35 lat może być korzystne dla pacjentów.
Jak powiedział: - Jeśli badanie przesiewowe wykaże, że ktoś ma stan przedcukrzycowy, można jeszcze zapobiec rozwojowi cukrzycy. Jest to szczególnie ważne, ponieważ cukrzyca jest siódmą najczęstszą przyczyną śmierci w Stanach Zjednoczonych i może powodować poważne problemy zdrowotne.
Zarówno stan przedcukrzycowy, jak i cukrzycę typu 2 można zdiagnozować za pomocą badań krwi – mierzony jest poziom cukru we krwi na czczo oraz HbA1c czyli hemoglobina glikowana, mierząca średni poziom cukru we krwi w ciągu kilku ostatnich miesięcy.
Stan przedcukrzycowy i cukrzycę typu 2 można zdiagnozować także za pomocą doustnego testu tolerancji glukozy, który polega na spożyciu określonej ilości glukozy rozpuszczonej w wodzie, a następnie kilkukrotnym pomiarze glukozy i insuliny we krwi w ciągu godziny i dwóch godzin po wypiciu roztworu.
Porady eksperta