Kiedy ryzyko śmierci jest największe? Ekspert wskazuje 3 dni w roku
Trzy dni w roku, które wydają się być czasem radości, rodzinnych spotkań i świątecznej magii, kryją w sobie nieoczekiwany sekret. To właśnie w tym okresie, według niedawnych badań przeprowadzonych przez American Heart Association (AHA), ryzyko zgonów z przyczyn sercowych sięga szczytu.
Te dni to okres Bożego Narodzenia i pierwsze dni nowego roku. W analizie baz danych medycznych Amerykanów z lat 1978-2001 wynika, że 25 grudnia to dzień, w którym notuje się najwięcej zgonów z powodu chorób serca w porównaniu z jakimkolwiek innym dniem. Podobnie ryzykowne pod tym względem są 26 grudnia oraz 1 stycznia. To zaskakujące wyniki, które budzą poważne obawy.
Zawał serca. Kiedy najczęściej występuje?
Jednak to nie koniec niepokojących statystyk. Brytyjskie badania opublikowane w "BMJ" wskazują na zjawisko zwanego "blue monday" (pol. "smutny poniedziałek"). Okazuje się, że ataki serca typu STEMI, czyli te związane z zamknięciem tętnicy wieńcowej, występują najczęściej w poniedziałki. Warto zwrócić uwagę, że Boże Narodzenie przypadło w tym roku na poniedziałek, co jeszcze bardziej podnosi ryzyko tego rodzaju zdarzeń sercowych.
Przyczyn tego zwiększonego ryzyka w okresie świątecznym może być kilka. Naukowcy sugerują, że stres związany z planowaniem, organizacją spotkań towarzyskich, podróżami oraz napiętymi harmonogramami może mieć duży wpływ. Warto również zaznaczyć, że w okresie świąt konsumujemy więcej alkoholu i często nie przestrzegamy zdrowej diety, co może negatywnie wpływać na nasze serce.
Czynniki ryzyka zawału serca nasilają się w okresie świąt
Prof. Fatima Rodriguez ze Stanford Health Care w Kalifornii podkreśla, że "wszystkie te czynniki ryzyka nasilają się w okresie świąt. Ludzie piją więcej alkoholu, nie przestrzegają diety i są pod znacznie większą presją z powodu planowania, spotkań towarzyskich, podróży i napiętych harmonogramów".
Inne czynniki, które mogą zwiększać ryzyko problemów z sercem w okresie świąt, to zmienne warunki atmosferyczne, które wpływają na wahania ciśnienia krwi i stan naczyń krwionośnych, oraz infekcje związane ze zmieniającym się sezonem, takie jak grypa czy COVID-19.
Zawał serca. Na co zwrócić uwagę?
Eksperci zalecają szczególną uwagę na charakterystyczne objawy zawału serca w okresie świąt. Objawy te mogą obejmować dyskomfort w klatce piersiowej lub innych obszarach górnej części ciała, takich jak ramiona, brzuch, ramiona, szyja lub szczęka, uczucie duszności, zimne poty, zawroty głowy i nudności. Jednak objawy zawału serca mogą czasem być mylone z błahymi dolegliwościami gastrycznymi, takimi jak zgaga. Osoby z już zdiagnozowanymi chorobami układu sercowo-naczyniowego powinny być szczególnie czujne i nie bagatelizować takich sygnałów. Warto pamiętać o regularnym przyjmowaniu leków zgodnie z zaleceniami lekarza i kontynuować zdrowe nawyki przez cały rok, również w okresie świątecznym - zaleca prof. Rodriguez.
Wczesne rozpoznanie i szybka reakcja w przypadku objawów zawału serca mogą uratować życie.