Kiedy powodzianie będą mogli wrócić do domów? MSWiA ma szczegółowe zalecenia

2024-09-16 10:38

Południowa Polska cierpi z powodu powodzi. Oprócz zniszczeń, woda niesie ze sobą szczególne niebezpieczeństwo dla zdrowia. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podpowiada, co powinniśmy robić przed, w trakcie i po powodzi. Co musisz wiedzieć?

Kiedy powodzianie będą mogli wrócić do domów? MSWiA ma szczegółowe zalecenia
Autor: PAP/Maciej Kulczyński Kiedy powodzianie będą mogli wrócić do domów? MSWiA ma szczegółowe zalecenia

Jeszcze przed weekendem południe Polski zostało postawione w stan pełnej gotowości. Wszystko z powodu zagrożenia powodziowego, które spowodowały utrzymujące się od czwartku silne opady deszczu.

Choć sytuacja nabrała tempa jeszcze przed weekendem, nie znaczy to, że dziś możemy mówić, że wszystko jest pod kontrolą. Niektóre rejony Polski dopiero przygotowują się do walki z żywiołem. Tym bardziej warto dowiedzieć się wszystkiego, co może pomóc nam przed, w trakcie, jak i po powodzi. Tu z pomocą przychodzi Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Na oficjalnej stronie ministerstwa umieszczono szczegółową rozpiskę dotyczącą tego, jak powinniśmy się zachowywać w danej sytuacji. 

Jak przygotować się przed powodzią?

Po pierwsze jeszcze przed powodzią powinniśmy kontrolować zagrożenie powodziowe dotyczące naszego miejsca zamieszkania, słuchać prognoz pogody i śledzić komunikaty lokalnych mediów. Dobrym pomysłem będzie również wykupienie polisy ubezpieczeniowej, choć na kilka dni przed przyjściem kataklizmu może być na to już za późno.

MSWiA przypomina również, że powinniśmy zapoznać się ze sposobami ostrzegania i alarmowania o potencjalnym zagrożeniu oraz drogami ewakuacji ludzi, zwierząt, pojazdów, maszyn rolniczych i innego mienia.

Dobrze będzie również opracować Rodzinny plan powodziowy, który dostępny jest na stronie Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz upewnić się, że wszyscy członkowie rodziny - a w szczególności dzieci i osoby starsze - wiedzą jak zachować się razie powodzi.

Powinniśmy mieć również ustalone sposoby kontaktowania się i drogi ewakuacji. Wszyscy domownicy powinni wiedzieć, jak wyłączyć główne zasilanie elektryczne oraz dopływ gazu i wody.

Katastrofalna powódź w Nysie. Woda wdarła się na SOR!

Jak zachować się w sytuacji zagrożenia powodziowego?

W sytuacji zagrożenia powodziowego również powinniśmy słuchać komunikatów o zagrożeniu oraz sposobach postępowania w lokalnym radiu i telewizji. Jeśli mamy taką możliwość powinniśmy odesłać dzieci i osoby starsze w bezpieczne miejsce.

Niezbędne będzie również upewnienie się, że wszyscy członkowie rodziny wiedzą, co robić w razie powodzi. Powinniśmy przygotować w bezpiecznym miejscu:

  • lekarstwa,
  • dowody osobiste oraz inne dokumenty potwierdzające tożsamość,
  • kosztowności, pieniądze,
  • dokumenty dotyczące domu i posiadanych gruntów,
  • dokumentację działalności gospodarczej
  • polisy ubezpieczeniowe.

Kolejnym ważny punktem będzie zgromadzenie niezbędnej ilości żywności o długotrwałej ważności spożycia, wody i odpowiedniej odzieży, latarki, koców i środków higienicznych,

Warto również rozważyć ewakuację zwierząt zaraz po ogłoszeniu alarmu powodziowego, ponieważ jest trudniejsza i bardziej czasochłonna niż ewakuacja ludzi.

Ważne będzie również zabezpieczenie niebezpiecznych substancji, takich jak lakiery, farby, rozpuszczalniki i inne środki chemiczne.

MSWiA przypomina,  że pozostanie na zalanym terenie wiąże się z ogromnym ryzykiem. Oprócz zagrożenia utonięciem, rośnie ryzyko zachorowania na choroby zakaźne, odcięcie od prądu, wody i kanalizacji. 

Nie zawsze będzie też możliwe otrzymanie pomocy medycznej na czas.

Jak zachować się podczas powodzi?

Podczas powodzi powinniśmy zapobiegać tworzeniu się atmosfery paniki. Należy wyłączyć instalację elektryczną i gazową oraz zabezpieczyć sieć kanalizacyjną i szambo. W razie niebezpieczeństwa należy natychmiastowo wybrać się na wyżej położony teren.

Telefon komórkowy powinniśmy nosić przy sobie, wraz z radioodbiornikiem zasilanym bateriami.  Należy również przygotować się do ewakuacji. Powinniśmy mieć przy sobie apteczkę pierwszej pomocy i używane przez domowników leki, zapas jedzenia i wody pitnej, ciepłe ubrania, koce i śpiwory.

No wolno używać wody pitnej ze studni ani wody gruntowej, ponieważ może być ona skażona. Wszyscy powinni się również zapoznać z sygnałami, które pozwolą nam wezwać pomoc, o czym pisaliśmy tutaj.

Jak zachować się po powodzi?

Po powodzi powinniśmy pamiętać, by nie wracać do domów, dopóki władze nie ogłoszą, że jest to bezpieczne oraz nie zostanie przywrócone zaopatrzenie w wodę pitną, usprawniony system kanalizacji, a odpady usunięte.

Najlepiej będzie pozostać poza zasięgiem wód powodziowych jak najdłużej. Zanim włączymy instalację elektryczną i gazową, należy ją sprawdzić korzystając ze specjalistycznej pomocy.

Zalane pomieszczenia należy zdezynfekować, wywietrzyć, wysuszyć i odmalować. Cała żywność, która miała kontakt z wodą powodziową powinna zostać wyrzucona. Woda powinna być gotowana przed użyciem.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki