Kiedy ona grała na skrzypcach, on operował jej mózg. Niezwykły zabieg o nazwie “awake”

2024-10-02 11:10

O tym wydarzeniu mówił cały świat. Dagmar Turner, skrzypaczka, u której zdiagnozowano guza mózgu, wymagała operacji. Niestety jak wiemy, mózg jest materią bardzo delikatną i wrażliwą na choćby minimalne uszkodzenia. Stąd pacjentka została poddana operacji w formie “awake craniotomy”. Sprawdzamy, na czym polega tego rodzaju procedura medyczna.

Kiedy ona grała na skrzypcach, on operował jej mózg. Niezwykły zabieg o nazwie “awake”
Autor: Fot. Getty Images/ youtube.com/Guardian News

Dagmar Turner, to dziś 61-letnia skrzypaczka, która na co dzień grała w Isle Of Wight Symphony Orchestra. Pewnego dnia w 2023 roku usłyszała diagnozę, która mogła na zawsze odmienić jej los. U kobiety znaleziono guza mózgu, więc konieczna była operacja.

Poradnik Zdrowie - Kiedy iść do neurologa?

Operacja skrzypaczki, bez usypiania? Niezwykła forma chirurgii

Operacja, która przyciągnęła uwagę całego świata, miała miejsce w 2020 roku. 57-letnia wówczas Dagmar Turner miała glejaka, który wywoływał ataki padaczkowe. Zawodowa skrzypaczka nie tylko nie mogła grać, ale także jej życie było zagrożone. Z pomocą przyszła nauka, a mianowicie rozwój medycyny, który dziś oferuje nam zabiegi określane mianem “Awake craniotomy”.

Jak wskazuje BBC News, operację Dagmar Turner przeprowadził prof. Keyoumars Ashkan, wybitny specjalista w zakresie neurochirurgii funkcjonalnej, chirurgii sterowanej obrazowo oraz chirurgii guzów mózgu i kręgosłupa. Jest on także liderem neuroonkologii i liderem jednostki badań klinicznych komercyjnych w dziedzinie neuronauki w King’s College Hospital.

To właśnie w momencie kiedy jego ręce operowały mózg Dagrar, ta pozostając wciąż w świadomości tego co się dzieje, grała na skrzypcach, leżąc na stole operacyjnym. Dzięki tak niecodziennej praktyce lekarz mógł stale monitorować pracę mózgu i weryfikować, czy jego praca nie wpływa na wykonywane przez pacjentkę czynności. Kobieta niedługo po wykonanej operacji wyszła do domu i wróciła do grania w filharmonii. 

Awake craniotomy, co to takiego i na czym polega operacja?

W Polsce mamy niewiele ośrodków, które wykonują tego rodzaju operacje. Co więcej, są one rzadkością, stąd przykuwają uwagę, budząc duże zainteresowanie, choćby pod kątem samego przebiegu. Niemniej możemy pochwalić się podobnym dokonaniem, którego autorami byli neurochirurdzy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu. 

46-letnia pacjentka, u której wykryto guza mózgu, borykała się z zaburzeniami mowy. Specjaliści podjęli decyzję o wykonaniu operacji wykorzystującej technikę awake craniotomy. 

Oznacza to, że pacjentka była świadoma, choć oczywiście znieczulona tak, aby nie odczuwać żadnych dolegliwości bólowych. Nad jej komfortem psychicznym czuwał odrębny zespół specjalistów. Operacja przebiegła pomyślnie, a pacjentka po usunięciu guza wróciła do domu.

Awake craniotomy, to inaczej operacja mózgu w stanie czuwania. A zatem pacjent nie jest usypiany, ale pozostaje przytomny i czujmy. Reaguje na polecenia neurochiruga kiedy ten np. prosi, aby do niego mówić, co pozwala mu ocenić czy nie doszło do uszkodzenia narządu w trakcie operacji.

Tego rodzaju praktykę stosuje się w przypadku niektórych guzów mózgu oraz napadów padaczkowych opornych na leczenie farmakologiczne. Dzięki technice awake craniotomy chirurg może dokładnie ocenić, które obszary mózgu kontrolują poszczególne funkcje takie jak język, mowa, motoryka i unikać ich w trakcie zabiegu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki