Kiedy brać witaminy? Tych 2 nigdy nie łykaj przed snem

2023-09-20 15:09

Witaminy są niezbędne do właściwego funkcjonowania organizmu. Jednak warto podkreślić, że pod żadnym pozorem nie wolno ich traktować jak cukierki. Niestety często o tym zapominamy i zdarza się, że przyjmujemy niewłaściwą dawkę, lub często wybieramy złą porę dnia. Analizujemy, których witamin nie należy połykać przed snem.

Kiedy brać witaminy? Tych 2 nigdy nie łykaj przed snem
Autor: Fot. Getty Images

Choć najlepszym źródłem witamin są warzywa i owoce, to jednak czasem niektóre mają słabszą przyswajalność co przekłada się na występowanie niedoborów. Wówczas lekarz może zalecić przyjmowanie określonych preparatów, aby dostarczyć do organizmu cenne właściwości. Istotna jest jednak nie tylko określona dawka, ale także pora przyjmowania witamin.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 13 Witamina C

Kiedy brać witaminę D? Pamiętaj o niej po przebudzeniu

Zarówno witamina D jak i melatonina pełnią funkcję obronną naszego organizmu. Mimo to niespecjalnie lubią być ze sobą łączone. Każda z nich odpowiada za inną porę dobowego rytmu, dlatego nie warto łączyć snu z łykaniem witaminy D.

Grupa naukowców z Argentyny i Stanów Zjednoczonych przeanalizowała wpływ witamin D oraz melatoniny pod względem wzmocnienia organizmu. Jak podkreślili, szlaki biosyntezy witaminy D i melatoniny są odwrotnie powiązane z ekspozycją na słońce, przez co mogą wzajemnie osłabiać swoje działanie.

Specjaliści zaznaczyli, że melatonina, która wpływa na cykl snu i czuwania pełni także rolę buforu immunologicznego, który pozwala zwalczyć różne patogeny. Stąd rola snu w powrocie do zdrowia i wzmocnieniu odporności jest tak kluczowa. 

Witamina D natomiast jest ściśle związana z promieniami słońca. Pochodzi z ekspozycji na promieniowanie UV-B, dlatego najlepiej zażywać ją w ciągu dnia, aby wzmocnić jej działanie. Połykana przed snem może wykazywać obniżoną wchłanialność.

Witamina C to kwas, kiedy przyjmować określoną dawkę?

Przyjmowanie witamin powinno odbywać się po uprzedniej konsultacji z lekarzem, dietetykiem lub farmaceutą. Dzięki temu nie tylko zyskamy lepsze działanie preparatu, ale także zapobiegniemy występowaniu skutków ubocznych. 

Przykładem jest witamina C. To nic innego jak kwas askorbinowy, dlatego nie należy przyjmować go w nocy. Przyczyna jest prosta. Chodzi o układ trawienny. Kiedy połykamy witaminę C, żołądek nie może być pusty. W przeciwnym razie w krótkim czasie może dojść do refluksu, czy podrażnienia błony śluzowej. Nawet jeśli zjemy kolację, to przez noc żołądek opustoszeje, ponieważ treść pokarmowa przemieści się do jelit. Dlatego wspomniana witamina powinna być spożywana wyłącznie w ciągu dnia i nigdy na czczo.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki