KE chce objąć Polskę "środkami nadzwyczajnymi". "Obszary wysokiego ryzyka HPAI"
W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się wirusa HPAI - wysoce zjadliwej ptasiej grypy - niektóre obszary w województwach kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi". Rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova poinformowała PAP, że decyzja Komisji Europejskiej w tej sprawie zapadnie w przyszłym tygodniu.
Jak przekazała rzeczniczka, w ciągu ostatnich dwóch miesięcy w Polsce potwierdzono 53 ogniska ptasiej grypy w województwach mazowieckim i wielkopolskim, a w całym kraju łącznie 73. Podkreśliła, że choć choroba występuje również w innych państwach UE, w Polsce sytuacja jest „szczególnie niekorzystna”.
Dodała, że wpływ na rozprzestrzenianie się choroby ma m.in. duża liczba zakładów drobiarskich.
W związku z tym niektóre obszary w województwach kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim w Polsce, w których występuje duże zagęszczenie zakładów drobiarskich, można uznać za obszary wysokiego ryzyka rozprzestrzeniania się HPAI
- przekazała Hrnczirzova.
Dodała, że obecnie ma miejsce wiosenna migracja dzikich ptaków, a w niektórych obszarach UE, w tym w Polsce, odnotowano wzrost liczby ognisk wykrytych u dzikich gatunków, co zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się choroby wśród drobiu.
Zdaniem KE, konieczne jest przyjęcie dodatkowych środków nadzwyczajnych w Polsce, które należy zastosować w tych obszarach wysokiego ryzyka. „Środki te zostaną przyjęte przez Komisję w przyszłym tygodniu” – poinformowała Hrnczirzova.
Ptasia grypa w Polsce: zakaz eksportu drobiu
Komisja Europejska chce też wprowadzić zakaz sprowadzania drobiu z Polski - alarmuje "Gazeta Wyborcza". Polska jest liderem produkcji drobiu w Europie. Informacje dotyczące możliwości wprowadzenia zakazu sprowadzania drobiu z Polski są nieoficjalne.
"Cały czas toczą się negocjacje między naszym resortem rolnictwa a KE. W momencie oddawania tego tekstu do druku wciąż nie wiadomo, jak szeroki będzie zakres zakazu handlu naszym mięsem drobiowym" - wskazano w artykule.
Jak pisze "GW", najpierw rozważano wprowadzenie embarga na drób z całego kraju. Teraz mówi się o ograniczeniach w sprowadzaniu mięsa z Wielkopolski i części Mazowsza - łącznie to nawet 40 proc. krajowej produkcji.
"Ptasia grypa atakuje od lat różne kraje w różnym natężeniu, ale nigdy dotychczas Komisja Europejska nie wprowadzała restrykcji na taką skalę. Konsekwencje będą straszne, straty pójdą w miliardy złotych" - mówi cytowany w artykule prezes Krajowej Rady Drobiarskiej Izby Gospodarczej Dariusz Goszczyński.
Ptasia grypa u ludzi: rzadka, ale bardzo groźna
Ptasia grypa HPAI u ludzi to rzadka, ale potencjalnie bardzo groźna infekcja wirusowa wywoływana przez wysoce zjadliwe szczepy wirusa grypy typu A, najczęściej H5N1 lub H5N8.
Do zakażeń dochodzi zwykle w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorym drobiem lub jego wydzielinami, rzadziej przez skażone środowisko. Objawy u ludzi mogą przypominać klasyczną grypę, ale często przebiegają znacznie ciężej – z wysoką gorączką, dusznościami, zapaleniem płuc i ostrą niewydolnością oddechową.
Śmiertelność wśród zakażonych jest wysoka, dlatego Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważnie monitoruje każdy przypadek. Choć przenoszenie z człowieka na człowieka jest obecnie bardzo ograniczone, naukowcy ostrzegają, że mutacje wirusa mogą zwiększyć to ryzyko, co stwarza potencjalne zagrożenie pandemią.
