Kawa zmniejsza ryzyko nawrotu tego raka. Naukowcy podali dzienną dawkę

2024-03-28 9:06

Rak jelita grubego to trzeci najczęściej występujący nowotwór na świecie. I choć głównie chorobę przypisuje się osobom po 50. roku życia, to w ostatnim czasie lekarze dostrzegają, że problem dotyka także dużo młodsze osoby. Naukowcy odkryli pewną zależność, z której wynika, że prosty codzienny nawyk może zapobiec nawrotowi choroby.

Kawa zmniejsza ryzyko nawrotu tego raka. Naukowcy podali dzienną dawkę
Autor: Fot. Getty Images

Nowe ustalenia holenderskich naukowców mogą pomóc wielu osobom, które mają za sobą trudną, często nierówną walkę z nowotworem. Nie od dziś wiadomo, że wystąpienie nowotworu sprawia, że pacjent musi monitorować stan zdrowia i sprawdzać, czy nie doszło do wznowy. Istnieje szansa, że prosta i przyjemna czynność zredukuje ryzyko nawrotu.

Nowotwór nie wyklucza bycia rodzicem. Dr Jarosław Kaczyński: "Trzeba tego wymagać od lekarzy"

Przyjemne z pożytecznym. Poranna kawa kontra nawrót raka

Już na wstępie należy zaznaczyć, że kawa nie stanowi leku, a walka z rakiem polega na stosowaniu określonych terapii dostępnych w zakresie onkologii. Natomiast najnowsze ustalenia naukowe dają nadzieję na to, że codzienny rytuał picia kawy może zmniejszyć ryzyko nawrotu raka jelita grubego.

Otóż ustalenia te są wynikiem badań przeprowadzonych w Holandii. Spostrzeżenia są oparte o analizy 1719 osób, które chorowały na raka jelita grubego. Wśród tych pacjentów oceniono poziom spożycia kawy zarówno w trakcie choroby, leczenia jak i po odzyskaniu zdrowia.

Wyniki analizy wskazywały, że u osób, które piły co najmniej pięć filiżanek dziennie ryzyko nawrotu raka jelita grubego było mniejsze nawet o 32% w porównaniu z tymi pacjentami, którzy pili mniej niż dwie filiżanki. 

Natomiast jak wskazują naukowcy, największą redukcję śmiertelności bez względu na przyczynę zaobserwowano wśród osób, które wypijały od trzech do pięciu filiżanek każdego dnia. Poziom redukcji ryzyka wynosił około 29% w porównaniu z osobami, które piły mniej niż dwie filiżanki dziennie. Co ciekawe, w sytuacji gdy pacjent pił więcej niż pięć filiżanek, osiągnięty wynik spadał. Zatem okazuje się, że ta liczba jest granicą dla uzyskania rezultatu.

Wznowa raka jelita grubego. “Nawet u 30 procent pacjentów”

Chorując na raka, pacjent otrzymuje od lekarza informację, że musi kontrolować stan zdrowia, ponieważ nawet po długim okresie remisji może dojść do wznowy. Autorzy opisanych wyżej badań wskazali, że tylko w Holandii nawrót raka jelita grubego obserwuje się nawet u 30% pacjentów.

Dr Murtaza Cassoobhoy, certyfikowany lekarze chorób wewnętrznych oraz medycyny hospicyjnej i paliatywnej zaznacza, że większość pacjentów, którzy chorowali na raka jelita grubego, ma świadomość, że nawrót choroby jest możliwy. Zmiana nowotworowa może pojawić się ponownie w tym samym miejscu i wówczas mówi się o nawrocie miejscowym. 

A kiedy rak pojawi się w okolicach węzłów chłonnych zlokalizowanych w pobliżu pierwotnego umiejscowienia guza, to lekarze określają ten stan jako nawrót regionalny. Natomiast jeżeli zmiana pojawi się z dala od początkowego źródła choroby, to mówimy o nawrocie przerzutowym.

Specjalista podkreśla, że jeżeli pacjent cierpi na nawracającego raka jelita grubego, to wznowa zazwyczaj pojawia się po co najmniej 12 miesiącach. Natomiast jeżeli mamy do czynienia wyłącznie z zaawansowaną wersją pierwotnego raka to nawrót może wystąpić po kilku miesiącach, choć oczywiście nie musi. Niemniej dr Cassoobhoy zaznacza, że w tej ostatniej sytuacji zmiany nowotworowe ukazują się za jakiś czas, ponieważ podczas pierwszej partii leczenie nie usunięto wszystkich komórek nowotworowych. 

Autorzy holenderskich badań dotyczących tego, jak spożycie kawy wpływa na poziom ryzyka wznowy, podkreślają, że nadal nie poznano mechanizmów, które odpowiadają za potencjalne korzyści wynikające z picia kawy w tym względzie. Do tej pory udało się ustalić, że silne właściwości przeciwutleniające obecne w ziarnach kawy wspomagają choćby pracę układu sercowo-naczyniowego, czy chronią przed inny rodzajami nowotworów w tym skóry, wątroby, czy prostaty. 

Stąd konieczne jest przeprowadzenie szeroko zakrojonych badań, by jasno określić, jak kawa redukuje ryzyko nawrotu raka jelita grubego. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki