Kawa jest zdrowa, ale przestrzegaj tej zasady. Serce ci podziękuje (najnowsze badania)
Nowy rok i kolejne dobre wieści dla kawoszy. Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne po raz kolejny potwierdza - kawa to napój znakomity dla serca. Jest jednak pewien problem - może też sprzyjać zaburzeniom snu, a te rozregulowują w zasadzie cały organizm. Spokojnie, znajdzie się rada!
Dr hab. Regina Wierzejska, prof. Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego, jest niewątpliwie pasjonatką kawy. Należy do rady naukowej portalu "Kawa i zdrowie", który powstał w ramach programu informacyjno-edukacyjnego na temat korzyści zdrowotnych wynikających ze spożycia kawy. Patronuje mu NIZP PZH.
Dr Wierzejska to ekspertka w dziedzinie prawa żywnościowego, bezpieczeństwa żywności, w tym suplementów diety. Jest wykładowcą akademickim i dietetykiem o wieloletnim doświadczeniu w pracy z pacjentem.
Ponad dwa lata temu, w październiku 2022 roku, ekspertka stwierdziła:
Kończy się dyskusja na temat tego, czy kawa jest napojem bezpiecznym. Dziś naukowcy zastanawiają się raczej, czy już uznać ją za lek.
Dr Wierzejska trafiła wówczas w sedno, podsumowując aktualne, dietetyczne i medyczne, spojrzenie na kawę. A jednak pojawiły się schody, na których teraz skoncentrowali się eksperci.
Jaka kawa jest najlepsza
Kiedy szeroka analiza na początku lat 20. XXI wieku danych 450 tys. dorosłych pacjentów z brytyjskiego biobanku pozwoliła naukowcom ustalić, że picie każdego dnia około 2-3 filiżanek kawy może chronić przed chorobami układu krążenia i przedwczesną śmiercią, wydawało się, że temat kawy i zdrowia jest już zamknięty.
Badania pokazały też, że w zasadzie picie każdego jej rodzaju jest wskazane, chociaż cukier i mleko warto sobie darować. Kawa mielona i rozpuszczalna z kofeiną zmniejsza dodatkowo ryzyko arytmii serca.
Tak, arytmia nie jest przeciwwskazaniem do picia kawy w rozsądnych ilościach.
Nowe wytyczne American College of Cardiology i American Heart Association dotyczące diagnozowania i leczenia migotania przedsionków nie zakazują też kawy, gdyż wg autorów:
kofeina spożywana w zwykłych ilościach albo nie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem dla pacjentów, albo nawet zmniejsza ryzyko wystąpienia migotania przedsionków.
Zła reputacja, jaką cieszy się kofeina, nie jest zasłużona, ale jednak kawa może nam szkodzić. Okazuje się, że znaczenie ma pora jej picia.
Polecany artykuł:
Pij kawę, ale rano
Wiadomo już, że dla serca lepiej kawę pić niż nie pić wcale. Teraz jednak okazało się, ze lepiej pić ją rano niż w ogóle.
Wyniki badań na ten temat ukazały się właśnie w "European Heart Journal". To recenzowane czasopismo medyczne z zakresu kardiologii wydawane dwa razy w miesiącu dla Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego przez Oxford University Press.
Ci, którzy piją kawę rano, mają mniejsze ryzyko zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych i niższe ogólne ryzyko śmiertelności w porównaniu z osobami pijącymi kawę przez cały dzień, wynika z badań prowadzonych przez zespół dr Lu Qi z Uniwersytetu Tulane w Nowym Orleanie.
W badaniu przeanalizowano dane 40 725 dorosłych biorących udział w amerykańskim programie National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) w latach 1999-2018.
Osoby pijące poranną kawę były o 16% mniej narażone na śmierć z jakiejkolwiek przyczyny i o 31% mniej narażone na śmierć z powodu chorób układu krążenia w porównaniu do tych, które nie piły kawy.
Osoby pijące poranną kawę korzystały z niższego ryzyka, niezależnie od tego, czy piły umiarkowanie (dwie do trzech filiżanek), czy intensywniej (więcej niż trzy filiżanki).
Co dizwniejsze - osoby pijące kawę przez cały dzień były tak samo narażone na choroby i zgon, jak te, które kawy nie piły wcale.
Zobacz także: Dieta, która daje poczucie szczęścia
Pij kawę, ale też śpij
Jak to tłumaczą badacze? Chociaż ich odkrycia wskazują, że ważne jest nie tylko to, czy pijesz kawę i ile jej pijesz, ale także pora dnia, nie wyjaśniają do końca przyczyn. Do tego będą potrzebne kolejne badania.
Możliwym wyjaśnieniem jest to, że spożywanie kawy po południu lub wieczorem może zakłócić rytm okołodobowy i poziom hormonów, takich jak melatonina. To z kolei prowadzi do zmian w czynnikach ryzyka sercowo-naczyniowego, takich jak stan zapalny i ciśnienie krwi
- mówi dr dr Lu Qi.
Badacze przypominają, że wiele osób pijących kawę przez cały dzień cierpi też na zaburzenia snu.
Ogólnie rzecz biorąc, musimy zaakceptować obecnie istotne dowody na to, że picie kawy, szczególnie w godzinach porannych, może być zdrowe. Dlatego pij kawę, ale rób to rano.