Kardiolodzy zaktualizowali listę "złotych zasad dla zdrowia serca". Nowego punktu mało kto przestrzega

2022-09-14 15:11

Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne do listy kluczowych czynników sprzyjających zdrowiu serca dodało jeden ważny punkt. Od 2010 r. takich punktów było siedem, a lista nazywała się "Life's Simple 7". Od teraz jest to "Life's Essential 8". O jaki czynnik chodzi?

serce
Autor: Getty Images

Już nie "Life's Simple 7"

Dotychczasowa lista obejmowała siedem punktów: dietę, aktywność fizyczną, ilość nikotyny, wskaźnik masy ciała (BMI), lipidy we krwi, poziom glukozy we krwi, ciśnienie krwi.

Nowa lista nosi nazwę "Life's Essential 8", a wszystko przez to, że Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne do listy dodało czynnik, którego wileu z nas nie przestrzega. Chodzi o sen. Pozostałe punkty z listy pozostały bez zmian. Zatem w ocenie staniu zdrowia i modyfikowaniu stylu życia dla zdrowia serca powinniśmy brać pod uwagę także sen.

Poradnik Zdrowie - Higiena snu

Dr Eduardo Sancheza, naczelny lekarz Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego ds. profilaktyki wskazuje, że sen trafił na listę po tym, jak eksperci przeanalizowali odkrycia z ostatniej dekady, z których wynika, że sen pełni niezwykle ważną rolę dla dobrej kondycji serca.

"U osób, które nie śpią wystarczająco dużo, istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia takich chorób, jak otyłość, nadciśnienie i cukrzyca" — powiedział Sanchez.

Jak należy spać, by zachować zdrowe serce?

Osobom dorosłym zalecane jest spanie od siedmiu do dziewięciu godzin każdej nocy - mówi specjalista od intensywnej terapii płuc i snu, dr Raj Dasgupta, profesor Uniwersytetu Południowej Kalifornii w Los Angeles i rzecznik Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu. Należy jednak pamiętać,  że aby czerpać korzyści dla zdrowia serca, sen musi mieć odpowiednią jakość, czyli być głęboki.

Dlaczego wstajesz niewyspany?

Jednym z problemów może być niewłaściwa higiena snu. Zadbaj o to, aby nie korzystać z urządzeń elektronicznych na godzinę przed snem, aby spać w pomieszczeniu pozbawionym światła i nie przejadać się przed snem.

Istotę problemu może także stanowić często przebudzanie nocne, które z kolei uniemożliwia zapadnięcie w głęboki sen, w trakcie którego organizm regeneruje się psychicznie i fizycznie. Brak takiej regeneracji może zwiększać ciśnienie krwi i prowadzić do wzrostu poziomu cukru we krwi, a to pogarsza kondycję serca i wiąże się z ryzykiem rozwoju niewydolności serca.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki