Kac gigant nie jest ci obcy? Tak go unikniesz, ale trzeba się przygotować jeszcze przed spożyciem

2024-10-21 22:54

Jak świat światem ludzie szukają sposobu na kaca, chociaż jedyna jak dotąd odkryta, niezawodna metoda, to nie upijać się. Okazuje się teraz, że jest grupa, która cierpi mniej: krócej i nie tak intensywnie jak inni. Wszystko zależy od tego, co robią jeszcze przed przedawkowaniem alkoholu.

Kac gigant nie jest ci obcy? Tak go unikniesz, ale trzeba się przygotować jeszcze przed spożyciem
Autor: GettyImages

Bezpieczna dawka alkoholu nie istnieje. Reakcja po spożyciu to sprawa indywidualna. Z picia nie ma żadnych korzyści. Rozluźnienie i pozorna poprawa nastroju to źródło problemów. Skutki dla zdrowia są negatywne: niszczysz sobie wątrobę, przyspieszasz starzenie, dajesz szansę nowotworom.

A jednak sięgasz po alkohol? Jeśli regularnie uprawiasz sport, jest szansa, że kac będzie mniej dotkliwy.

Poradnik Zdrowie: współuzależnienie

Ćwiczenia fizyczne sposobem na kaca?

Wśród wielu dobrych rad na kaca pojawia się i taka, by skracać go za pomocą aktywności fizycznej, choćby spaceru.

Rzecz w tym, że po spożyciu czasem trudno palcem ruszyć, a koty tupią, więc gdzie tu przestrzeń na ruch, choćby umiarkowany?

Na szczęście badacze z wydziału psychologii Uniwersytetu w Huston i Rowan University nie zachęcają, by zwlec się z łóżka po imprezie. Dowiedli, że znaczenie ma nasz stosunek do sportu przed piciem alkoholu. Im bardziej regularnie i intensywnie ćwiczysz, tym szybciej dojdziesz do formy po przeholowaniu z alkoholem.

Wnioski oparli na badaniach niemal 1700 studentów. Wyniki opublikowano 30 sierpnia tego roku.

Dlaczego to ma pomagać?

Są co najmniej 4 powody, by wierzyć w wyniki amerykańskich badań.

1. Aktywność fizyczna moduluje reakcję na ból

Kac często wiąże się z bólem fizycznym. W wyniku odwodnienia rozsadza głowę i dokuczają mięśnie.

Ćwiczenia tymczasem wyzwalają uwalnianie endorfin, co potencjalnie prowadzi do mniejszego odczuwania bólu i dyskomfortu podczas kaca.

2. Aktywność fizyczna poprawia jakość snu

Podczas kaca zwykle źle śpisz. Alkohol zasadniczo skraca fazę REM, która pomaga mózgowi odpocząć i zregenerować się. Co gorsza, musisz częściej korzystać z łazienki i przerywać sen.

Regularne ćwiczenia wiążą się z lepszymi wzorcami snu, pomagając regulować rytm okołodobowy. Najpewniej na kacu lepiej śpią ci, którzy na co dzień się ruszają.

3. Aktywność fizyczna poprawia metabolizm

Regularna aktywność fizyczna przyczynia się do lepszej przemiany materii, co ułatwia sprawniejsze metabolizowanie alkoholu i szybsze usunięcie toksyn z organizmu.

Ćwiczenia poprawiają również krążenie, co sprzyja wypłukiwaniu aldehydu octowego, znacząco przyczyniającego się do objawów kaca.

4. Aktywność fizyczna zmniejsza stan zapalny

Alkohol wywołuje reakcję zapalną. Ćwiczenia tymczasem mają dobrze udokumentowane właściwości przeciwzapalne, ponieważ stymulują produkcję cytokin przeciwzapalnych.

Aktywność fizyczna na kaca? Nie lecz się tak po piciu

Trzeba odróżnić korzyści płynące z konsekwentnych ćwiczeń od impulsu do ćwiczeń podczas kaca. To ostatnie może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego, ponieważ organizm jest już odwodniony i osłabiony. Nadmierny wysiłek pogłębi dolegliwości.

Doktórka
Śląsk. 1974 rok. Doktor Jolanta Wadowska-Król odkrywa u dzieci ołowicę, niebezpieczną chorobę wywołującą szereg poważnych dolegliwości. Skala problemu okazała się ogromna. Przebadała blisko 5 tys. najmłodszych i kierowała na dalsze leczenie. Sama wiele ryzykowała. Historię „Doktórki od familoków” poznacie w kolejnym odcinku podcastu „Polska na ucho”. Autorką reportażu jest Natalia Czarnuch.
Natalia Czarnuch, Michał Poklękowski
Polska na ucho || Natalia Czarnuch, Michał Poklękowski

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki