Już wiadomo, co zabija koty domowe. Potwierdzono 9 przypadków zakażenia

2023-06-27 8:59

Tajemnicza choroba kotów została zidentyfikowana. Jak wynika z komunikatu Głównego Inspektoratu Weterynarii (GIW), przyczyną śmierci domowych kotów jest zakażenie wirusem H5N1. Czy wirus H5N1 występuje też u ludzi?

Już wiadomo, co zabija koty domowe. Potwierdzono 9 przypadków zakażenia
Autor: Getty Images Już wiadomo, co zabija koty domowe. Potwierdzono 9 przypadków zakażenia

W ostatnich dniach napływały niepokojące zgłoszenia o tajemniczej chorobie kotów. Teraz okazuje się, że przyczyną śmierci zwierzaków domowych jest ptasia grypa. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), jeszcze tydzień temu na świecie odnotowano zaledwie dwa przypadki zakażenia kotów domowych wirusami grypy ptaków.

Poradnik zdrowie - różnica między COVID-19 a przeziębieniem i grypą

Wirus H5N1 u kotów

Jak podaje GIW w komunikacie wydanym w poniedziałek, na 11 próbek, które przekazano do badań, 9 potwierdziło obecność zakażenia wirusem ptasiej grypy.

„Do 26 czerwca do godz. 11.00 przebadano 11 próbek w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach z czego 9 dało wynik dodatni w kierunku grypy H5N1. Dodatnie próbki pochodzą z Poznania, Trójmiasta oraz Lublina. Trwają dalsze szczegółowe badania materiału genetycznego wirusów. Wstępne badania wykluczają pochodzenie wirusa grypy, który powodował w ostatnich tygodniach zachorowania u mew” - czytamy w oświadczeniu.

Przypomnijmy, że choroba, która atakuje koty domowe daje objawy ze strony układu nerwowego i oddechowego. W ostatnich dniach lekarze weterynarii odnotowali kilkanaście przypadków takich zachorowań. Objawy towarzyszące zwierzętom to otępienie i sztywność kończyn, ataki padaczkowe i drgawki, brak reakcji źrenic na światło oraz spadek saturacji. Badania krwi wykazują niedobór potasu i podwyższony poziom cukru, a także wysoki poziom kreatyniny i enzymu wątrobowego AST.

Już w piątek Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że przyczyną zachorowań kotów jest wirus grypy. W poniedziałek przekazano, że chodzi o ptasią grypę. 

Źródła zakażeń do tej pory nie udało się ustalić. Nie wiadomo również, czy wirus może przenosić się pomiędzy zakażonymi kotami. Na naradzie sanitarno-epizootycznej omówiono plan dalszego postępowania. 

„Trwają prace nad ustaleniem protokołu monitorowania choroby u kotów w celu zbierania bardziej szczegółowych danych o jej przebiegu oraz występowaniu” - czytamy w komunikacie.

Ptasia grypa - wirus H5N1 u ludzi

Czy wirus H5N1 jest niebezpieczny dla człowieka? Człowiek może zarazić się ptasią grypą po kontakcie z zakażonym ptakiem, jego odchodami lub innymi wydzielinami. Do tego typu zakażeń dochodzi niezwykle rzadko. Dobrą informacją jest także fakt, że wirus ptasiej grypy nie przenosi się z człowieka na człowieka. Nigdy też nie potwierdzono przeniesienia wirusa z kota na człowieka ani w drugą stronę. 

Na ten moment nie rozpoznano przypadku AH5N1 w Polsce u ludzi. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki