Już prawie 1200 zakażeń dziennie. Ministerstwo Zdrowia podało prognozowany szczyt fali zachorowań

2024-08-22 9:47

Liczba zachorowań na COVID-19 wzrasta. Wzbierająca kolejna fala zakażeń stała się faktem. Kiedy możemy spodziewać się szczytu zachorowań? Ministerstwo Zdrowia podało datę.

Już prawie 1200 zakażeń dziennie. Ministerstwo Zdrowia podało prognozowany szczyt fali zachorowań
Autor: GettyImages Już prawie 1200 zakażeń dziennie. Ministerstwo Zdrowia podało prognozowany szczyt fali zachorowań

Ministerstwo podaje, kiedy szczyt zachorowań na COVID-19 

Wiceminister zdrowia, Wojciech Konieczny, poinformował, że na podstawie danych z letnich miesięcy, lipca i sierpnia, można oszacować, kiedy nadejdzie szczyt aktualnej fali zachorowań.

Zgodnie z przewidywaniami Ministerstwa Zdrowia, szczytu zachorowań możemy spodziewać się mniej więcej w połowie października. To nie koniec nowych informacji na temat covid

Niewydolność serca, zawał, udar. Polacy zmagają się z powikłaniami sercowymi po COVID-19

Covid a.d. 2024 różni się od wcześniejszych 

Na antenie PR24 wiceminister zdrowia, Wojciech Konieczny, zwrócił uwagę na różnice, jakie obserwuje się obecnie w przebiegu zakażeń COVID-em, w porównaniu do dolegliwości, z jakimi zmagali się pacjenci choćby rok czy dwa lata temu. W jego odczuciu jest to niepokojące zjawisko.

Niepokojący staje się również fakt, że z tendencją wzrostową, jeśli chodzi o liczbę zachorowań, spotykamy się już w okresie wakacyjnym. Zwykle zarówno wzrost zakażeń, jak i szczyt fali, przypadały na okres późniejszy, jesienno-zimowy. To oznacza, że wirus stał się mniej typową sezonową infekcją.

- Choroba przyspieszyła, jeśli chodzi o czas (...). Przyzwyczailiśmy się do tego, że latem jest spokojniej i wirus jest mniej niebezpieczny. Otóż to się zmienia. Zmienia się ze względu na zmienioną zjadliwość wirusa i to, że czas od zaszczepienia jest coraz dłuższy, coraz mniej osób się szczepi. Wiele osób, które były odporne, utraciły odporność – wyjaśnił wiceminister Konieczny.

Przekazał jednocześnie, że aktualnie wirus nie wywołuje tak często jak kiedyś zapaleń płuc. A jeśli nawet w trakcie zachorowania na COVID-19 dojdzie do zapalenia płuc, to przebieg jest inny niż gdy dawniej częściej rozpoznawano covidowe zapalenie płuc.

- Nie są one tak częste i ciężkie jak były, ale są to zapalenia prawdziwe, których nie obserwowaliśmy przez ostatni rok i wcześniej – skomentował wiceszef resortu zdrowia. Choć, jak przekazał, jest za wcześnie, aby mówić o obostrzeniach, to niewątpliwie dobrym pomysłem byłoby noszenie maseczek.

- Nie wstydźmy się maseczek – zachęcił Wojciech Konieczny. Jak poinformował wiceminister, ewentualne wprowadzenie maseczek najpierw będzie dotyczyło placówek opieki zdrowotnej.

Badania, które warto wykonać po przejściu COVID-19

Liczba zakażeń gwałtownie wzrasta, w trzech województwach jest ich najwięcej

Z początkiem września planowane jest zebranie zespołu ministerialnego i ponowna analiza danych z sierpnia, które będą uwzględniać testy apteczne, obejmujące trzy możliwe zakażenia (COVID, RSV i grypę).

Od początku lipca można mówić o wyraźnym wzroście liczby zakażeń – miesiąc zaczynał się na poziomie ok. 60 dziennie, by zamknąć się liczbą ok. 200 przypadków.

Na początku sierpnia było już ponad 400 zakażeń dziennie, a po 13 sierpnia raportowano ponad 820 zakażeń dziennie. Obecnie - 22 sierpnia - dobowa liczba zakażeń przekracza 1100.

Pamiętajmy, że są to liczby niedoszacowane, bo obejmują tylko wyniki testów zleconych przez lekarzy oraz testów wykonanych w szpitalach. Osoby, które testowały się samodzielnie w domach testami z aptek, są poza rejestrami. Największą liczbę zakażeń odnotowuje się obecnie w województwach mazowieckim, wielkopolskim i lubelskim.

CZYTAJ TEŻ: Coraz więcej zakażeń COVID-19. Dr Grzesiowski wylicza najnowsze objawy

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki