Już od stycznia zmiany w dostępie do tych wyrobów medycznych. Skorzysta wiele osób

2023-12-28 9:08

Wyroby medyczne poprawiają komfort życia osobom z różnymi dolegliwościami. Stąd ich dostępność dla wielu pacjentów jest kluczowa. Nowe regulacje prawne mają pomóc kolejnym osobom, a NFZ dofinansuje zakup określonych produktów.

Już od stycznia zmiany w dostępie do tych wyrobów medycznych. Skorzysta wiele osób
Autor: Fot. Getty Images

Rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie wejdzie w życie 1 stycznia 2024 roku. Nowe przepisy dotyczą refundacji wyrobów medycznych oraz zwiększenia ich dostępności zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Nietrzymanie moczu (NTM) - z czego wynika i jak je poskromić

Wyroby medyczne. Zmiany od stycznia 2024 roku

Z treści załącznika do wspomnianego rozporządzenia MZ wynika, że od nowego roku zmieni się poziom dofinansowania wyrobów medycznych. W przypadku dorosłych będzie to wartość 80 proc., a w odniesieniu do dzieci aż 90 proc. Co oznacza, że w kieszeni pacjenta zostanie więcej pieniędzy niż do tej pory, ponieważ znaczną część kosztu pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Na obecną chwilę pacjent, który musiał korzystać z określonych wyrobów medycznych, płacił 30 procent wskazanej ceny, od stycznia 2024 zapłaci do 20 procent. A jeśli zlecenie zakupu będzie dotyczyć dziecka, opiekun lub rodzic zapłaci tylko 10 procent wartości produktu.

Kto skorzysta na nowych przepisach?

Najnowsze regulacje prawne dotyczą pacjentów, którzy borykają się z nietrzymaniem moczu. Wówczas konieczne jest sięganie po wkładki urologiczne, pieluchy, czy pieluchomajtki.

Nowelizacja przepisów przewiduje nie tylko wzrost dofinansowania przez NFZ, ale także obniżenie minimalnej chłonności dla wyrobów medycznych. Do tej pory były to produkty, 450 g, a od nowego roku pacjenci zakupią również produkt 350 g, dzięki czemu wzrośnie dostępność wkładek, czy pieluchomajtek.

Jak wynika z przepisów, od stycznia 2024 dotychczasowe kody P.100 oraz P.101 będą zastąpione jednym kodem Y.06.01. Ostatni człon będzie zależny od wieku pacjenta:

  • w przypadku dorosłych Y.06.01.00,
  • w przypadku dzieci i młodzieży do 18 roku życia Y.06.01.01.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki