Już 8 osób zmarło, a blisko tysiąc jest zakażonych. WHO potwierdziło epidemię cholery

2022-09-15 13:43

Niepokojące doniesienia z Syrii. Światowa Organizacja Zdrowia przeprowadziła badania na terenie tego kraju, z których wynika, że doszło tam do wybuchu epidemii cholery. Epidemia rozwinęła się w ciągu zaledwie trzech tygodni. Naukowcy znają przyczynę.

Pacjentka leży pod kocem
Autor: Getty Images

Według „Asia News” epidemia cholery wybuchła w ciągu trzech tygodni. Eksperci WHO ustalili, że do zakażeń doszło na w rejonach Aleppo i Deir al-Zour, podkreślając jednocześnie, że wirus może się rozprzestrzeniać dalej.

Poradnik Zdrowie - Choroby zakaźne

"Niezbędne są szybkie i pilne działania"

Do tej pory w Syrii odnotowano 936 przypadków zakażeń, z czego 8 śmiertelnych. Źródłem wybuchu epidemii okazała się rzeka Eufrat, która uległa skażeniu. Woda z Eufratu wykorzystywana jest głównie do nawadniania pól, jednak ze względu na brak dostępu do wody pitnej, Syryjczycy pobierają ją z rzeki. To właśnie to przyczyniło się do szybkiego rozprzestrzenienia się zakażeń.

Dlaczego rzeka została skażona? Według ekspertów stan Eufratu spowodowany jest wojną i katastrofą klimatyczną. W porównaniu do ubiegłych lat, poziom rzeki znacznie się obniżył. Stało się to w wyniku małej ilości opadów, źle utrzymanej infrastruktury terenów wokół rzeki i wysokiej temperatury. Zanieczyszczona woda stała się więc przekaźnikiem dla bakterii cholery. Choroba stanowi poważne zagrożenie dla ludności syryjskiej, dlatego niezbędne jest podjęcie kroków zapobiegającym dalszym zachorowaniom i zgonom.

Jak podkreślił Imran Riza, rezydent Organizacji Narodów Zjednoczonych i koordynator ds. pomocy humanitarnej w Syrii, „Wybuch epidemii stanowi poważne zagrożenie dla mieszkańców Syrii oraz regionu. Niezbędne są szybkie i pilne działania”.

Cholera - co to za choroba?

Cholera to ostra i zaraźliwa choroba zakaźna przewodu pokarmowego. Przyczyną zakażenia jest spożycie pokarmu lub wody skażonej szczepami przecinkowca cholery (Vibrio cholerae) produkującego enterotoksynę.

Początkowymi objawami cholery są: biegunka, wymioty, zwykle bez gorączki i bólu brzucha. Brak wdrożenia leczenia prowadzi do zaostrzenia stanu pacjenta. W zaawansowanym stadium może dojść do zmarszczenia skóry, zmiany głosu, zapadnięcia oczu i wyostrzenia rysów twarzy. W skrajnie poważnych przypadkach pacjent może zapaść w śpiączkę. 

Na świecie miało miejsce siedem pandemii cholery. W Polsce po raz ostatni epidemia panowała w latach 1892–1894.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki