Już 780 przypadków małpiej ospy na świecie. Gdzie jest najwięcej zachorowań?
WHO poinformowało o przypadkach zakażenia małpią ospą w 27 państwach, głównie europejskich, które nie są endemiczne dla wirusa małpiej ospy. Łącznie na świecie wykryto już 780 przypadków.
Światowa Organizacja Zdrowia ocenia ryzyko zakażeń wirusem małpiej ospy na poziomie globalnym jako umiarkowane, a wszystkie przypadki zachorowań są odnotowywane. Choć wirus małpiej ospy był obecny wiele lat wcześniej, obecnie sytuacja jest wyjątkowa, gdyż po raz pierwszy odnotowuje się zakażenia zarówno w krajach endemicznych (czyli na terenie Afryki), jak i poza nimi.
Zachorowalność w Afryce
W siedmiu krajach endemicznych w okresie od stycznia do 1 czerwca 2022 r. zgłoszono blisko 1500 podejrzanych lub potwierdzonych przypadków, w tym 66 zgonów – podaje WHO.
Do krajów endemicznych należą:
- Kamerun,
- Republika Środkowoafrykańska,
- Demokratyczna Republika Konga,
- Gabon,
- Ghana (zakażenia identyfikowane tylko na zwierzętach),
- Wybrzeże Kości Słoniowej,
- Liberia,
- Nigeria,
- Republika Konga,
- Sierra Leone,
- Benin
- i Sudan Południowy.
Zachorowalność w Europie i na świecie
Na świecie odnotowano już 780 przypadków małpiej ospy. Zachorowania dotyczą 27 państw, głównie europejskich. Najwięcej zakażeń jest w Wielkiej Brytanii – 207, potem w Hiszpanii – 156 i w Portugalii – 138.
W krajach sąsiadujących z Polską wykryto nieco mniej przypadków, w Niemczech – 57, a w Czechach – 6. Dotychczas nie odnotowano żadnego przypadku zakażenia wirusem małpiej ospy w naszym kraju.
Przypadki zakażeń małpią ospą w krajach nieendemicznych wykryto metodą PCR. Badania wykazały, że jest to szczep zachodnioafrykański. WHO szacuje, że możemy spodziewać się jeszcze większej liczby zakażeń.